יאיר גרבוז - הסיפור שלא נגמ

בתערוכה "ארץישרא" במוזיאון עין חרוד מתחקה יאיר גרבוז אחר העבר הישראלי והפנטזיה הקיבוצית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן בוגנים

התערוכה של יאיר גרבוז "ארץישרא" שתיפתח מחר (אירוע הפתיחה יתקיים ב-31.8) במשכן לאמנות עין חרוד, היא פרק חדש־ישן במסעו הארוך של האמן אחר חשיפתו ופיצוחו של הקוד הארץ־ישראלי, על כשליו והצלחותיו. התערוכה, הכוללת ציורים ותבליטים משנת 2008 ועד השנה הנוכחית, עסוקה עד להתפקע בפירוק לגורמים של השפה העברית, בבחינה קפדנית של האידיאולוגיה הציונית־קיבוצית, ובהשפעתם המסמאת של הצווים, הסיסמאות, הגרפיקה, ספרי הלימוד והמורשת התקנית לכאורה.

בהתאם למסורת "הקולאז' הדו־ממדי" של גרבוז, בעבודות החדשות מופיעים לא פעם משחקי מלים משובשים, חזותיים, פגומים כמו שמה של התערוכה הנוכחית, “ארץישרא". גם מקומו של ההומור הידוע לא נפקד, לצד הביקורתיות והניסיון הנוגע ללב לחנך לדרך־ארץ טובה יותר. התערוכה חגה סביב מקורות והשראות מההיסטוריה המקומית, גם מזו המוכחשת והמודחקת, אולם כפי שטוען האמן, “התערוכה עוסקת בעבר לא מתוך געגוע נוסטלגי שמייפה אותו וממילא עושה אותו שקרי ובלתי יעיל להסקת מסקנות, אלא במבט חקרני שיש בו בוודאי גם מהחוזק וגם מהחולשה של חוכמה לאחר מעשה”.

ללא כותרת, 2008צילום: אברהם חי

בדרך לא אופיינית לפעולתו של גרבוז, חלק מהציורים נעשו הפעם מתוך מחשבה מוקדמת על המשכן לאמנות בעין חרוד, על אופיו, הארכיטקטורה שלו, מיקומו, ובוודאי גם ההיסטוריה שלו כסמל קיבוצי וכמרכז של מנהיגות. גרבוז לא מבקש נוסטלגיה ולא מיתוס, מדגישה גליה בר אור, אוצרת התערוכה, “הקיבוץ בשבילו הוא ארץ ישרא עם סיפא של השתאות על הפנטזיה שהפיחה רוח בפנטזיה אחרת, זו שזהותו התכוננה לאורה, והוא האמן מתחקה אחר שתיהן משום מופרכותו הנשגבת, כהד לתפאורה שיש לבחון את אחוריה”.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ