עבודה של גדעון גכטמן ותערוכה של אלהם רוקני יוצגו בשבוע “מנופים”

“מנופים”, שבוע פתיחת עונת התערוכות בירושלים, יתקיים באמצע אוקטובר ויכלול 30 תערוכות חדשות ועוד עשרות אירועי אמנות ברחבי העיר

איתן בוגנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן בוגנים

"מנופים", שבוע פתיחת עונת התערוכות בירושלים, יתקיים בפעם השישית באמצע החודש הבא (בין 17 ל-24 באוקטובר). פרויקט האמנות הגדול של ירושלים יתקיים “מתוך אמונה שאמנות היא מצרך הכרחי ובסיסי לחיים בעיר”, כדברי המייסדות והמובילות של האירוע, האמניות לי היא שולוב ורינת אדלשטיין. במסגרתו 250 אמנים יפתחו 30 תערוכות חדשות ועוד עשרות אירועי אמנות יתקיימו בחללים ובאתרים בעיר. בכל יום במשך השבוע יושם דגש על אזור אחר בעיר שמסביבו יפוזרו שלוחות תצוגה, סטנדרטיות ואלטרנטיביות, במטרה “לנהל שיח עירני עם עולם האמנות והעיר ירושלים”, כדברי המארגנות.

אחת התערוכות הבולטות שיתקיימו ב"מנופים" היא "שריד", עבודה שעדיין לא הוצגה של האמן המנוח גדעון גכטמן. היא תוצג בסדנאות האמנים חמש שנים לאחר מותו. שיתוף פעולה של האמנית מירי סגל, בת שבע צייזלר, אלמנתו של האמן, והאוצר אבי לובין הביא למימושו של דיאלוג שנערך עם גכטמן לפני מותו.

מתוך "מנופים": גדעון גכטמן, "טווס לבן", 1999צילום: טל ניסים

בבית האמנות במבשרת ציון תציג הבוגרת הטרייה של התואר השני בבצלאל, תמר הירשפלד, תערוכת יחיד ששמה "ונוס השחורה ממבשרת ציון". בהמשך ישיר לתערוכת הגמר שלה שעסקה בדמות הנשית השחורה, תציג הירשפלד סרט וידיאו בהשתתפות ילדות ממוצא אתיופי ממרכז הקליטה הסמוך לבית האמנות. תערוכת יחיד נוספת תיפתח בבית האמנים לאלהם רוקני, זוכת פרס מוזס לציור.

ארבע תערוכות מעניינות נוספות ייפתחו בגלריות של בית הספר מוסררה ובסדנת ההדפס בירושלים. בארבע התערוכות ייעשה ניסיון לבחון זרמים שונים בשירה ובצילום ואת והקשר ביניהם. כך, למשל, התערוכה “אחי הנד בערבה" תדגים את הזיקה בין צילום לשירה דרך דמויות בולטות מהתנועה הכנענית כמו יצחק דנצינגר ויונתן רטוש. גם התערוכה "מלכה בבלונד" עוסקת בקשר שבין הלירי לוויזואלי, בחיבור המסוים בין שירתה של המשוררת חיה אסתר ובין עבודות של חיים בן שטרית ואמנים נוספים.

מתוך "מנופים": הילה קרבלניקוב, "ארובות בירוק", 2009

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ