תמה גורן: על הישרדות האהבה

מרישומים מינימליסטים עברה תמה גורן בתערוכתה החדשה לציור אקספרסיבי המציג את תובנותיה על לבלוב הרגש

איתן בוגנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן בוגנים

“I Am Not Just Anyone, I Am An Artist And I have A Lot To Say About Love”, הוא שמה הארוך של תערוכת היחיד של האמנית תמה גורן שתיפתח הערב (7.11) בבית האמנים (אלחריזי 7) בתל אביב. האנגלית שבשם התערוכה מופיעה בעקבות השהות הארוכה של האמנית בלונדון, ובעיקר בתור הצהרה לעולם – "אני אמנית, שם נמצאת התשוקה שלי ואלו החיים שלי", מספרת גורן, שלא למדה אמנות במוסד אקדמי והחלה להציג בחללים גלריסטים רק בארבע השנים האחרונות.

עיקר עיסוקה של גורן עד כה התאפיין בעבודה עם מגזרות נייר שעברו עיבוד לרישומים מינימלים, נושאי קווי מתאר בלבד. את המגזרות ואת אופן פעולת ההחסרה בחומר המתלווה להן, נטשה האמנית לחלוטין בשנה האחרונה, "משום שבמקביל לשינויים שעברתי בחיים, הרגשתי שאני יכולה להיות יותר אקספרסיבית בציור”. לצד מספר גדול של ציורים קטנים על נייר, שתי עבודות קטנות שהתנפחו לממדי ענק, וכמה ציורי שמן על בד, תלתה האמנית בתערוכה הנוכחית גם מגזרת בודדה אחת, ישנה, זכר לעבר הלא רחוק.

כמו בתערוכות הקודמות שלה, עוסקת גורן גם הפעם בחייה האישיים ומציגה בתערוכה מעין יומן חיים הכולל סיפורים, מחשבות, חלומות, תיאור מופשט של מערכת היחסים שלה עם בתה הקטנה, מיפוי של הקשר עם בן זוגה, והתלבטויות בינה לבין עצמה: "תיעוד רגשי ולא של דברים שבהכרח קרו”, היא מציינת. גורן, הנוהגת לעבוד בלילות, תיעדה את רחשי ליבה בשנה האחרונה באשר לדרכיה הנסתרות של האהבה. “בציורים מופיעים גם הקשיים וגם ההצלחות שלי באהבה. אני בעצם מנסה להבין, כל החיים, איך זה לחיות עם אנשים נוספים. אני כל הזמן בתהליך של למידה, ורק לאחרונה הבנתי מה צריך לעשות כדי שהאהבה תשרוד - זה בעצם מה שאני רוצה לומר בתערוכה”.

גם אוצר התערוכה ומכר קרוב של האמנית, ישראל קבלה, מציין שהבית הוא מרכז הציור של גורן, בו היא מעגנת את הנפשות הפועלות בחייה ואת האבולוציה הפרטית שלה, ולדבריו גורן מבקשת דרך הציור גם נחמה. "היא מספרת לצופה את שעל לבה. לעיתים בהומור ובקריצה, תמיד האישי שם, במרכז העלילה, קובע: אני כאן”, הוא כותב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ