איתן בוגנים

בסוף השבוע הקרוב (שישי-שבת) יתקיים החצי השני של אירועי פתיחת עונת התערוכות "אוהבים אמנות. עושים אמנות", בחסות המחלקה לאמנויות בעיריית ת"א. שלושה אירועים רבי משתתפים יתרחשו בו־זמנית, מרביתם בסטודיו של האמנים. תחת הכותרת "ביקור סטודיו" יפתחו 200 אמנים בעיר את דלתות חללי העבודה שלהם לקהל. בשעות היום בסוף השבוע, יארחו האמנים את המבקרים ויקיימו שיחות, מיצגים ופעילויות. במקביל, ב-7 סטודיות בעיר יוצגו עבודות שנוצרו במיוחד לחלל הסטודיו, במסגרת "מעבורת חלל 2", באוצרות הילה כהן־שניידרמן. לדברי האוצרת הצעירה, מטרת הפרויקט, ששוגר לראשונה בשנה שעברה, היא "להציף שאלות הנוגעות לתהליכי עבודה".

בנוסף למלאכת הגישור, הוסיפה שניידרמן לנוסחת הפרויקט הנוכחי גם את כוחות השוק ואת התמורות העירוניות, קרי - את יוקר המחייה ועלות השכירות המאמירים, שמשפיעים באופן מכריע על מעמדו של הסטודיו. לא במקרה, מרבית הסטודיות בפרויקט שוכנים בדרום העיר, ובנוסף, שישה מתוך עשרת האמנים המציגים בפרויקט חולקים סטודיו משותף, ולכן “הוזמנו ליצור עבודה זוגית המאתגרת את המיתוס על האגו של האמן הגאון הבודד, תוך משא ומתן קיומי בין שותפים למרחב".

אורן בן מורה וצחי בוחבוט, למשל, יציגו את "תמונות מחיי הנישואין" בסטודיו המשותף שלהם בסדנאות האמנים (קלישר 5). לראשונה יציגו השניים, זוג נשוי, עבודת וידיאו משותפת הבוחנת את המשמעות של יצירה בחלל אותו הם חולקים, ובכלל, את האפשרות של חיים משותפים.

אורן בן מורה וצחי בוחבוט, פרט מתוך: "תמונות מחיי הנישואין", 2013. מתוך המיזם "מעבורת חלל 2"צילום: אורן בן מורה וצחי בוחבוט

במתחם קריית המלאכה בדרום העיר, שם נמצא הריכוז הגבוה ביותר של חללי סטודיו ותצוגה בעיר, יתרחש למשך יומיים "מטרופוליס": בית ספר לאמנות. לדברי האוצרים, ערן איזנהמר, קרני ברזילי ויהונתן ה. משעל, מבקש הפרויקט להעמיד לרשות הציבור "באופן ישיר ובלתי אמצעי את הידע הרב המצטבר מתוך הפעילות האמנותית הרוחשת בעיר”. אמנים, אוצרים ואספנים הפעילים במתחם קריית המלאכה בדרום העיר יעבירו כ-50 שיעורים בנושאים שונים, וכמו כן יערכו סיורים באוספים שונים הנמצאים במתחם. "זהו ניסוי לקראת הקמתו של 'בית ספר' חדש לאמנות, שבו המרחב העירוני מהווה מקום ללמידה ולשיתוף ידע", הם מספרים.

בלבו של הפרויקט הדידקטי, כך מקווים היוזמים, יתקיים דיאלוג המונע מתוך סקרנות ותשוקה למפגש ישיר עם ידע ועם האמן המחזיק בו - התכנסות משוחררת מיחסי הסמכות השגורים. בין המשתתפים: האמנית אלג'ם אלין שתעביר שיעור על "הזר, המורד וגיבור העל", עדו בר אל שיסביר על תהליך יצירת עבודותיו, וליאת סגל שתנהל סדנה מעשית בעניין "הפואטיקה של הלואו־טק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ