תערוכה |

לא רוצה מיצב וידיאו

התערוכה של רותי סלע במוזיאון בת ים נמנעת מהמערך הכלכלי המורכב שדורש המיצב ומעדיפה להקרין סרטים

איתן בוגנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן בוגנים

תערוכת היחיד הראשונה במוזיאון בת ים (סטרומה 6) שתיפתח הערב תארח את האמנית רותי סלע ותתפרש על כל חללי המקום. סלע, ילידת 1974, תציג עבודות וידיאו מהעשור האחרון, כולל זו שצולמה לאחרונה בקובה והופקה במיוחד לתערוכה. מרבית העבודות טרם הוצגו במסגרת רשמית בארץ. סלע הפכה את המוזיאון לחלל קולנועי גדול המפוצל ל–12 חללי הקרנה שיקרינו יחד שלוש שעות וחצי של סרטים. לטעמה של סלע "כל העבודות מתכתבות זו עם זו, ואפילו טוב לראות אותן יחד. יש סרטים שאפילו מגיבים זה לזה". עוד משותף לדבריה לעבודות אופן הפעולה הדוקומנטרי, וכן התכנים הנוגעים "בהיררכיות, עמדות כוח ותרבות".

סלע, הנעה על התפר שבין הפורמט הפורמליסטי של הווידאו־ארט למבנה הקולנועי הנרטיבי, יוצרת סרטים וכמעט אף פעם לא מיצב וידיאו. יהושע סימון, אוצר התערוכה, מציין כי "באקלים של העשור האחרון השופע מיצבי וידיאו, סלע היא יוצאת דופן בזה שהיא פשוט עושה סרטים. מיצב הווידיאו מייצר מערך כלכלי שבלעדיו העבודה לא יכולה להתקיים - גלריות, ציוד, תקציב ועוד - וסלע יצרה לעצמה כלכלה אחרת".

“אל ג'ומא", 2014 צילום: רותי סלע

הכלכלה שעליה מדבר סימון קשורה גם להזדמנות של הצופה לראות את הסרטים. אם מיצב וידיאו הוא אירוע חד־פעמי המותאם לחלל, הרי אצל סלע בולטת הזמינות. וגם זמינות היצירה - לרוב היא עושה סרטים מבלי להיכנס לסרבולי הפקות מבוימות. הפעם תציג סרטים באורך משתנה - מ–2 דקות עד קרוב ל–40. חלקם מיועדים להקרנה קולנועית סטנדרטית, אחרים מותאמים לשיטוט גלריסטי. הצופה יגלה שכמה מחללי המוזיאון נסגרו אבל הושארו פתוחים כדי לאפשר לריצוד הסרטים לזלוג החוצה. "המוזיאון נראה מבחוץ כמו אורגן אורות", אומר סימון.

סלע היא אמנית משתפת פעולה: מעבודותיה בקבוצת "קורדובה”, דרך הטרילוגיה "מעבר לאשמה" עם מעיין אמיר ועד לסרט שעשתה עם הסטודנטים שלה. גם הפעם היא תשתף את הקהילה. כשהתצוגה תיסגר למבקרים, יהפוך המוזיאון לאולפן צילומים וסדנה לבחינת דינמיקות קבוצתיות.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ