תערוכה |

גיבורת מעמד הפועלים

מתערוכה נשית דרך קונפליקטים של עובדים ועד מו"מ לשלום. ימי חיפה האדומה חוזרים ב–1 במאי עם שלל תערוכות ואירועים

איתן בוגנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן בוגנים

העיר התחתית בחיפה תחזור ביום חמישי בערב (1.5) לימי "חיפה האדומה" ותחגוג את חג הפועלים בשלל אירועים, מפגשים ותערוכות: בחלל ה"חורבה" של סדנאות האמנים (הנמל 10) יתקיים מרתון אביב בהשתתפות תשעה אמנים, ביניהם יעל בלבן, יגאל פליקס ואמירה זיאן, כאשר לכל אחד מהם יינתנו חמש דקות לדבר על מלאכתו. בהמשך הערב יפתחו אמני "החורבה" את הסטודיו למפגשים עם הקהל.

בגלריה בית הגפן (הגפן 2) תוצג יוזמת Peacehub שמטרתה, כלשון המארגנים, "לשקף לציבור את תהליכי המשא ומתן הרשמי ולהעשיר את השיח הציבורי באמצעות מידע מבוסס על הנושאים השנויים במחלוקת". איל שר יציג את היוזמה ולאחר מכן יתקיים בחלל שידור חי ברשת של משא ומתן בנושאי הליבה של הסכסוך, בין משלחת פלסטינית בראשותו של ג'יבריל רג'וב, משלחת ישראלית בראשות עורך הדין גלעד שר, ומשלחת הגישור בראשותו של פרופסור רוברט מנוקין.

מנאל מחמיד, "אנא מן הונא", 2012צילום: מנאל מחמיד

ה"אגף השני" (הנמל 67) יחנוך הערב חלל חדש בתערוכה הקבוצתית "לדבר אל הקירות" העוסקת בחלל הסטודיו. האוצרת איריס סינטרה בחרה מספר אמנים, ביניהם אנה לוקשבסקי, טליה ישראלי, אלכס קרמר ושרון פוליאקין, שהגיבו לחלל העבודה שבתוכו הם יוצרים.

במוזיאון העיר (בן גוריון 11) תיפתח התערוכה "מעמד אחד – מאבק אחד – מבט חיפאי על מעמד העובדים/ות" הבוחנת סוגיות מעמדיות באמצעות ביטויים חזותיים. הנחת האוצרים, אפרת לוין ורפי קמחי, היתה כי חיפה מאפשרת מבט ייחודי על מעמד העובדים בישראל משום המאבק המתמשך בעיר בין כוחות ההון והשלטון לבין העובדים. העבודות עוקבות אחר כמה קונפליקטים: תיעוד מאוחר של שביתת הימאים, יצירה פוליטית־אישית של עובד קבלן בנמל חיפה היום, מבט על התפוררותה של השליטה ההסתדרותית במרחב העירוני, וביטוי מפוכח של משבר הזהות שבא בעקבות גל העלייה ממדינות ברית המועצות לשעבר.

בגלריה Abyad (הנאמנים 5) תוצג התערוכה המשולשת "משולש נשי" שאצר מחמוד קייס. בתערוכה נפרשות שלוש נקודות מבט ייחודיות של כל אחת מהאמניות המציגות, תוך כדי ניסיון למצוא את הזיקה והמשותף להן. הפוטנציאל לאלימות אל מול הגוף הנשי מתגלם כאן באופנים שונים: ענבל מנדס־פלור מציגה מספר ציורים, ביניהם אחד של שוטר מכוון אקדח לעבר אשה בשמלה אדומה; יסמין חוג'יראת הציבה מערך צילומי־פיסולי שבו הדביקה לשולחן צילום של מפה פרחונית ועליה אקדח. חוג'יראת, ממייסדות הגלריה ושותפה בה, מספרת שגם עבודות הפיסול הלא חד־משמעיות של המשתתפת השלישית, איילת השחר דבירי, נטענות במתח פוליטי כשהן ניצבות ליד האחרות. בנוסף למיצב, מציגה חוג'יראת צילום של שמלה לבנה המונחת על האדמה, ועבודה של צנצנת ובתוכה זית אחד. הזית, מבחינתה, "הוא גם מאוד אישי ונשי", למרות שכאמנית ערביה, לדבריה, היא אינה מתחמקת מהעיסוק בפוליטי".

בנוסף, תיפתח תערוכת היחיד של דנה גושן בגלריה "מינהלת עיר תחתית" (הנמל 39), ובגלריה dBOSCH (דוברין 6) תיפתח מורן פישר את תערוכתה "limited edition".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ