תערוכת-יחיד גדולה למשה גרשוני בגלריה הלאומית בברלין

זו הפעם הראשונה שהמוזיאון החשוב מקדיש תערוכת יחיד לאמן ישראלי

שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שני ליטמן

בגלריה הלאומית החדשה בברלין (נויה נאציונאל־גלרי) תיפתח בספטמבר תערוכת יחיד גדולה של האמן הישראלי משה גרשוני, תחת הכותרת "לא אב, לא אם". זו הפעם הראשונה שהמוזיאון החשוב מקדיש תערוכת יחיד לאמן ישראלי. לצד התערוכה יופיע קטלוג בגרמנית ובאנגלית בעריכתם של אוצרי התערוכה, אורי דסאו ואוצר הגלריה הלאומית אודו קיטלמן, שיכלול טקסטים של קיטלמן, דסאו וכן של האוצרות שרה ברייטברג סמל ודורית לויטה הרטן.

באתר האינטרנט של המוזיאון נכתב כי "גרשוני, יליד 1936, הוא אחד האמנים החשובים החיים כיום בישראל... עבודותיו שהן בו זמנית חושניות וקונספטואליות, רגשיות וביקורתיות, אותנטיות ומחושבות, מבטאות ניגודים ומשלבות זיכרונות היסטוריים עם המיידיות המספקת של מעשה הציור".

גרשוני על רק עבודה שלו בתערוכה שהוצגה בגלריה גבעוןצילום: דניאל צ'צ'יק

"לא אב, לא אם", היא גם תערוכתו החשובה הראשונה של גרשוני במוזיאון מחוץ לישראל. כותרת התערוכה לקוחה מעבודה שיצר ב–1994, והיא מבטאת, על פי המוזיאון המארח, "מחשבה נגטיבית של חוסר שורשים וחוסר בהמשכיות". התערוכה תימשך עד סוף דצמבר 2014.

גרשוני, יליד תל אביב, למד פיסול בשנות ה–60 במכון אבני בתל אביב. הוא הציג תערוכת יחיד ראשונה בשנת 1969 במוזיאון ישראל. בשנות ה–70 הושפע מאוד מהאמנות המושגית האירופית והאמריקאית והחל לעסוק בנושאים היסטוריים ופוליטיים. בתקופה זו גם היה אחד המורים הבולטים במחלקה לאמנות בבצלאל, ממנה פוטר בעקבות אירועי מרד הסטודנטים שליוו את האקדמיזציה של המוסד.

בסוף שנות ה–70 הרבה גרשוני ליצור מיצבים, ועבודתו "אטימה אדומה: תיאטרון", הוצגה בביתן הישראלי בביאנלה לאמנות בוונציה, בשנת 1980. בתחילת שנות ה–80 החל לעבוד על סדרת ציורים, בהם שילב ציטוטים משירים ישראליים ופסוקים מהתנ"ך. תערוכה ראשונה של ציורים אלו התקיימה בגלריה גבעון בתל אביב ונקראה "היי, חייל".

ב–2003 נבחר גרשוני לקבל את פרס ישראל. בנימוקי הוועדה הבוחרת נכתב כי גרשוני הוא "הראשון שהחזיר את העיסוק בגוף, בתפילה, במימד היהודי, אל הזרם המרכזי של האמנות הישראלית. מר גרשוני היה מעורב כמורה משפיע וכאמן בולט משכמו ומעלה בצמתים חשובים של האמנות הישראלית". לאחר פרסום החלטת משרד החינוך הודיע גרשוני כי הוא מסרב ללחוץ את ידם של ראש הממשלה אריאל שרון ושל שרת החינוך לימור לבנת, והודיע כי אינו מתכוון לקחת חלק בטקס הענקת הפרסים, ובג"ץ קבע כי לא ניתן להעניק לו את הפרס ללא השתתפותו בטקס.

מאז שנת 2002 חולה גרשוני בפרקינסון, ובשנים האחרונות הוא ממעט ליצור. בנובמבר 2010 נפתחה במוזיאון תל אביב לאמנות תערוכה רטרוספקטיבית ליצירותיו, אותה אצרה שרה ברייטברג־סמל, שמלווה מזה שנים ארוכות את יצירתו של גרשוני.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ