שוחים בחומר

חלל הגלריה "החדש והרע" נהפך לבריכה גדולה כחלק מהתערוכה "גלי כיאט" שתיפתח מחר

איתן בוגנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן בוגנים

הבריכה הציבורית הפתוחה לקהל הרחב לרחצה בחיפה זה שבועיים תושק באופן חגיגי מחר (חמישי) עם פתיחת התערוכה "גלי כיאט" בגלריה "החדש והרע" שבחיפה (כיאט 1). על בניית הבריכה, המהווה את התערוכה, אמונים האמנים שי־לי עוזיאל וטמיר ליכטנברג, בשיתוף נטלי לוין המשמשת לרוב גם כאוצרת הגלריה.

לוין כותבת בטקסט התערוכה שבעברה המפואר של חיפה ידעו תושבי העיר שתי בריכות ציבוריות מיתולוגיות: בריכת הקזינו בבת גלים שהוקמה בשנות ה-30 לצד חוף הים היהודי היחיד בעיר, עד שנזנחה בשנות ה-70, ובריכת הפועל שנחנכה בסוף שנות ה-40 ופעלה בשכונת הדר עד שנת 2007 כמועדון שכונתי עירוני. "מאז לא נותרו בחיפה בריכות ציבוריות, כשלמעשה כיום, כל הבריכות בעיר הן בבעלות פרטית ונגישות רק לבעלי אמצעים”.

מתברר שבעיר התחתית, האזור הסמוך אל הים שבו שוכנת הגלריה, מעולם לא פעלה בריכה ציבורית או פרטית. אי לכך החליטה לוין עם צמד האמנים להסב את הגלריה לבריכה ולפתוח לכמה שבועות את "גלי כיאט" הקרויה על שם הרחוב בו שוכנת הגלריה, המנציח את משפחת ח'יאט הותיקה (אשר נהפכה ברבות הימים לכיאט) שהגיעה מלבנון במאה ה-19 ומאז החזיקה בנכסים רבים בשטחי חיפה. בשנתיים האחרונות בהן פועלת הגלריה בשכונה המעורבת, המתמודדת בשנים האחרונות "עם מציאות משתנה של ג'נטרפיקציה המחלחלת אט אט והופכת את השכונה המוזנחת לכר למשקיעי נדל"ן ויזמים צעירים תוך דחיקת התושבים החוצה מהשכונה", לדברי לוין, התעורר הצורך לעשות מעשה ממשי בעולם.

דקל עוזיאל, מתוך התערוכה, 2014

הבריכה, שהיתה אמורה להחל לפעול בחודשי הקיץ, נבנתה רק לאחרונה בשל המלחמה והמתח בין התושבים בשכונה. המציאות המרה שהביא עימו הקיץ האחרון, לדידה של לוין, הפכה את הרעיון "לאקט סמלי המבקש לחבר את הגלריה אל החוץ, אל המאבקים למרחב ציבורי ראוי לתושבים תוך ניסיון להפגיש את הקהילה מכיוון שייתן תקווה לקיץ הבא”.

צמד האמנים, שי־לי עוזיאל וטמיר ליכטנברג, העוסקים בעבודותיהם בבניית מרחבים ציבוריים בדויים, הסבו את חלל הגלריה לבריכה גדולה, מעין מיצב ציבורי בחלל אמנותי המבקש לדמות פינת טבע נובעת בתוך הכאוס שבעיר התחתית. גם לעוזיאל וגם לליכטנברג, "שפה פיסולית השואלת שאלות אזרחיות ברגע החיבור בין הקהל לאמנות", מספרת לוין. ככל הנראה תיסגר גלריה "החדש והרע" בסוף נובמבר, לאחר תערוכה נוספת שתוצג במקום בגלל הפסקת תמיכת העירייה בפרויקט והכישלון לגייס תקציב להמשך פעילותה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ