מסעות בין תרבויות וציפורים שנכחדו במוזיאון חיפה לאמנות

מספר תערוכות יפתחו במוצ"ש במוזיאון חיפה לאמנות ונאצרו על ידי לאה אביר של אמנים מהארץ ומהעולם

איתן בוגנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן בוגנים

תחת שרביטה של האוצרת הראשית החדשה, לאה אביר, תיפתחנה במוצאי השבת (8.11) במוזיאון חיפה לאמנות (שבתאי לוי 26) מספר תערוכות יחיד וקבוצתיות של אמנים מהארץ ומהעולם.

סטראוטיפים תרבותיים וחברתיים יעמדו במרכז תערוכת היחיד המקיפה "קבוצות" של אולף ברוינינג. האמן, יליד 1970 משוויץ, יציג בתערוכתו סדרה של עבודות צילום מבוימות ואת טרילוגיית הסרטים שלו המכונה "בית", המתארת תייר במהלך מסעותיו בקרב תרבויות שונות ברחבי העולם, אשר "אישיותו הקיצונית והתלהבותו חסרת הגבולות מן המנהגים התרבותיים בקהילות שונות, שאנו תופסים לעתים כמובנים מאליהם, חושפות את המלאכותיות והמופרכות שלהם ושל ייצוגיהם התרבותיים", לדברי אוצרת התערוכה, לאה אביר.

האמנית הישראלית שרי כראל, החיה ועובדת בשנים האחרונות בניו יורק, תיפתח את תערוכת היחיד שלה "אי הסימנים" המבוססת על אוסף קטעי סאונד של קולות ציפורים שנכחדו, לצד דימויים מופשטים שהופקו על ידי פונוטוגרף, מכונה לרישום סאונד מאמצע המאה ה-19, שהועברו על ידי האמנית לסדרה של הדפסי משי על זכוכית. לדברי אביר, "כל הדפס הוא מעין דיוקן של ציפור המשתייכת לזן שנכחד, או מצוי בסכנת הכחדה". האוצרת אורית בולגרו, שותפתה של אביר משכבר הימים, אצרה את התערוכה "שימוש משני" בהשתתפות האמנים יאיר ברק, אסף עברון וטליה קינן. התערוכה המשולשת, כלשונה של בולגרו, עוסקת "במבנה הרובדי כעיקרון מנחה, וכן בחיבור שמתרחש בין זמנים שונים על מצע אחד — בין סימנים מהעבר ובין ביטויים תרבותיים מההווה".

אולף ברוינינג, "נסיכה", 1999 צילום: אולף ברוינינג / גל (courtesy Olaf Breuning and Metro Pictures New York)

לצד העבודות החדשות שיוצגו, בחרה אביר גם לשים דגש על אוסף המוזיאון הקיים שיאכלס מעתה את הקומה השניה בתצוגת קבע ותערוכות מתחלפות. במוצאי שבת תיפתח התערוכה רבת המשתתפים "שושלות" בהשתתפות אמנים כגון מיכה אולמן, מרדכי ארדון, פול מקארתי ואחרים. שושלות הוא הנושא שבחרה אביר "כשער לתצוגת הקבע של האוסף המוזיאלי, ומוגש כהצעה לאופן התבוננות באוצר העבודות דרך מערכי יחסים שונים שנרקמים בין אמנים כמו שארות, המשכיות, חניכה, הכשרה, ניכוס, התנגדות וביקורת". בנוסף למקבץ התערוכות, יושק "נמל", מגזין אמנות ותרבות מקוון בעברית, ערבית ואנגלית, שישמש כבמה לשיח ביקורתי עכשווי על מגמות משמעותיות באמנות עכשווית, בדגש על הופעותיהן המקומיות. באוצרותה של אביר ייחנך גם חלל "הספרייה", המוקדש לספרי אמן וקטלוגים מהארץ ומהעולם, אשר יתפקד כחלל קבע למטרות עיון ומפגש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ