קולות משכונת רמת אליהו בראשון לציון

שתי תערוכות בראשון לציון יציגו קולות של מהגרים שהתיישבו בשכונת רמת אליהו בעיר ויצירות של אמנים הפועלים במרחב הקהילתי

איתן בוגנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן בוגנים

במוצאי שבת בערב ייפתחו שתי תערוכות בסדנא לאמנות רמת אליהו שבראשון לציון (שאול המלך 5). האמן עודד הירש, שנולד ב–1976 בקיבוץ אפיקים, יציג את מיצב הווידאו הדו־ערוצי "בחולות", פרי שיתוף פעולה בינו ובין חברי מקהלת "הרמוניה" בבית העולה ראשון לציון ותלמידי האולפן לעברית במתנ"ס רמת אליהו.

הירש, הבוחן בעבודותיו את הקבוצתיות והקהילה כפי שהן משתקפות במצבים האבסורדיים שהוא מביים, בחר במיצב החדש להפנות את מבטו אל קהילות העולים של יוצאי אתיופיה וחבר המדינות, קהילות בעלות נוכחות משמעותית באוכלוסיית שכונת רמת אליהו. כשברקע נוף זרוע מנופים וחולות צהובים, מופיעות מקהלות זמר אתיופית ורוסית שחבריהן לבושים במיטב מחלצותיהם, עומדים בחצי גורן ברשמיות חגיגית ושרים שיר עם בשפת אמם. "כך מייצר הירש פריים סוריאליסטי שבאמצעותו הוא נועץ שיניים בהוויה היום־יומית הקונקרטית", אומרת אוצרת התערוכה, סאלי הפטל נוה. ההתנגשות בין הנוף הפרברי ובין חברי שתי המקהלות על תלבושותיהם המסורתיות ממחישה את זרותם ביחס למקום, מקום שבו הם נאבקים כדי להכות שורשים. המפגש על הסט של הירש מייצג את "הייחודיות של כל קבוצה אך גם את ההבדלים בין השתיים ומייצר באופן ישיר או עקיף התנגשות אתנית ותרבותית המנציחה נתק ושונות חברתית ומעלה ספק בנוגע ליכולת למיזוג ולגישור”, כדברי הפטל נוה.

ד"ר הרמן רייך, פסלי פלסטלינה ורדי מייד, ללא תאריך.צילום: תמר לצמן

בתערוכה השנייה, "הגלריה של כל הדברים", ייחנך חלל תצוגה המיועד ליצירות ולחפצים הנמצאים מחוץ לשדה האמנות הממוסד, מרחב השואב השראה מחדרי הפלאות ומאמנות אאוטסיידרית. התערוכה היא הזדמנות לשיתופי פעולה ודיאלוג של אמנים עכשוויים עם אמנים מקומיים וכן התערבויות ופעולות עם הקהילה. כך, למשל, בר פבר, אמן פלסטי ומוזיקאי החבר בלהקת "רובוקופ", מציג עבודת סאונד ובה הקלטות מאוסף פעמונים, שאותה הוא הציב במבנים ציבוריים ומסחריים, ביניהם מינהלת השכונה, הספרייה, חנות עתיקות ועוד.

שרית אשד מציגה מעין מרחב של עולמות מיניאטוריים השייכים לבעלי מקצוע, ואילו ד"ר לורטה רייך מציגה דמויות פרי עבודתו של אביה המנוח, ד"ר הרמן רייך, שיצר מאות פסלי פלסטלינה המתארים טיפוסים שונים מהארץ ומחו"ל, עמוסים עד להתפקע בהומור ובמיניות. התבוננות בעבודותיהם של קבוצת יוצרים זו, תושבי העיר, ששניים מהם היגרו לארץ מרוסיה ומרומניה וביקשו לכונן כאן מחדש את זהותם, "חושפת כי מדובר בתמצות האובייקט לכדי סמל, סטריאוטיפ או גלוית תיירים”, אומרת אוצרת התערוכה, אורית חסון ולדר. היא מוסיפה שכל זה מתרחש "דווקא בעידן שבו מדינת הלאום מאבדת את כוחה לטובת ערכי הנוודות, תקופה שבה הגבולות הלאומיים והאתניים הולכים ומיטשטשים”.

בפתיחת התערוכה יתקיים מופע סאונד בהשתתפות תום פורת, פריאל חכים ובר פבר, שישלב חומרי הקלטה מבית אספנית הפעמונים נטלי שלמיוביץ' וקולות מן השכונה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ