מהבימה ועד אבן ירושלמית: שבע תערוכות חדשות

צילומים של הבימה בזמן שיפוצים, צילומי דיוקן משפחתי בן שלושה דורות ותמונות של מבנים אורבניים נטושים הם חלק משבע התערוכות שיפתחו הערב בבית האמנים בת"א

איתן בוגנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן בוגנים

בבית האמנים ע"ש יוסף זריצקי בתל אביב (אלחריזי 9) ייפתחו הערב שבע תערוכות: האמנית מלי גולדפרב תציג את התערוכה "יריעת בד, קורת בטון" הכוללת כ–50 תצלומים של רחבת הבימה המחודשת ואולם היכל התרבות בזמן שיפוצים. תמונות שצולמו מתוך ההיכל, מבעד למסכים קיימים כזגוגית חלון, יריעת בד או קורת בטון. בתצלומיה, כותבת הדס יוסיף־און, גולדפרב מציעה מרחב של התעלות תוך הכרה במורכבות החיים, בקושי, במאמץ ובעבודה. "היא בונה עולם שפועל על פי עיקרון דתי ומרכיביו חילוניים. יופי שמכיר היטב את חיי היום־יום על כובד משקלם, משרטט את הפער החברתי שבין הנבנה לבנוי, אך תמימותו אינה נפגעת".

לצדה של גולדפרב תציג האמנית הצעירה רותם רייצ'ל חן את תערוכת היחיד הראשונה שלה, "כסות", המקבצת עבודות הנעות בין צילומי אופנה לצילומי טבע דומם, תוך טשטוש הגבולות ביניהם. התצלומים של חן, המכילים ללא היררכיה חפצים מאגדות, דמויות מציורים פרה־רפאליטיים, אובייקטים נשיים, דוגמניות אופנה ממגזין, גיבורי אגדות ילדים וסימנים של הנשגב, חותרים אחר איכות "המחפשת וחושפת את היפה שבמוזר, בשונה ובלא קונבנציונלי", לדברי אוצרת התערוכה ורה פלפול.

מלי גולדפרב, ללא כותרת, 2013צילום: מלי גולדפרב

על שתי קומותיו של בית האמנים תתפרש התערוכה "ונוס מרימה ידיים" של חוה ראוכר שתכלול עבודות מעשייה של ארבעה עשורים. עולות חדשות מחבר המדינות, אתיופיות השבויות בין זהויות, נערים המחפשים זהות לאומית ונשים מבוגרות עירומות מככבות בציוריה של ראוכר, שיוצגו לצד עבודות בתלת ממד כמו פסלי הדמויות הקטנות שלה, אותם רואה האמנית כמעין הרחבה של הציור. אוצר התערוכה, ליאב מזרחי כותב במאמרו שהמשותף לדמויות בציורים ובפסלים הוא "העיסוק בגוף במבט מפוכח, חף מכל אידיאליזציה".

בתערוכה "אבן ירושלמית" של הצלם אלכס טבק יוצגו שש תמונות בצבע המציגות דיוקן משפחתי בן שלושה דורות. כל אחת מהדמויות המופיעות מחזיקה בשתי ידיה אבן ירושלמית מתוך אבני הבית החדש אשר בנה האמן במהלך השנתיים האחרונות. האבנים של טבק, כך הוא אומר, "מסתכלות עליך בלי בושה, ללא סיבה".

תמימות נעורים, כמיהה וגעגועים משתקפים דרך הדמויות המוצגות בתערוכת הציורים "געגוע" של שוש בלומנטל. ילדות מישירות מבט ואחרות שקועות בעצמן, בעלי חיים, הים על מרחביו האינסופיים, אשה נוודת אל מול פרסומת שבה מדגמן תחתונים הכדורגלן דייוויד בקהאם — שלל הדמויות המוצגות בתערוכה מבטאות תחושות של תמימות אל מול נוודות ובדידות, "בסגנון המעביר מסר של געגוע וכמיהה של אדם בן חלוף". לדברי נורית זילברברג, אוצרת התערוכה. הצלם נתן שחורי, המתמקד בחקר האורבניזם, יציג את תערוכתו "סיפורי שכבות" העוקבת אחר מקומות שננטשו, אך עדיין עומדים על תלם, ואילו האמנית ענבר הורקני תציג את תערוכת היחיד שלה הקרויה "אמא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ