תערוכות האמנות של "החג של החגים" בחיפה

במהלך הפסטיבל תוצג בבית הגפן תערוכה פעילה רבת משתתפים בשם "חוכמת ההמונים" שתלווה בכנס בהשתתפות פעילים חברתיים שינסו לברר את גבולות חופש הביטוי

איתן בוגנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן בוגנים

פסטיבל "החג של החגים" יחגוג השנה 21 שנה להיווסדו בשלל אירועים ותערוכות שיפתחו מחר (חמישי) בערב בבית הגפן, ואדי ניסנאס, המושבה הגרמנית והעיר התחתית בחיפה. הפסטיבל, יוזמה של בית הגפן, מרכז התרבות היהודי־ערבי ועיריית חיפה, יימשך במהלך שלושה סופי שבוע רצופים ויכלול אירועי מוזיקה, תיאטרון, מחול, קולנוע, קרקס, יריד עתיקות ונוסטלגיה, כנסים, קולינריה מקומית, סיורים וקריאות רחוב, לצד מספר תערוכות. "חוכמת ההמונים", התערוכה המרכזית רבת המשתתפים שתכלול עשרות עבודות במדיומים שונים, תוצג בגלריה של בית הגפן ותצא בהמשך אל רחובות השכונה על מנת להזמין את המבקרים בה להשתתפות פעילה. התערוכה מוצגת בכיכר העיר, זו המטאפורית והממשית, המתפקדת כמקום התכנסות לשמוע, להשמיע ולנהל שיח ציבורי. התפיסה של "חוכמת ההמונים", כותבת יעלה חזות, אוצרת התערוכה בשיתוף עם רולא חורי, "גורסת שחוכמתו של ההמון גדולה מחוכמתו של היחיד והתנאים ההכרחיים לקיומה הם הטרוגניות, פלורליזם ומגוון דעות".

התערוכה אם כן, מציעה לפתוח מחדש את המרחב הציבור ולאפשר לידע המקומי להתבסס ולהניע שינוי חברתי. פעולת ההתנגדות, מוסיפה האוצרת, היא אחד מהמפתחות החשובים בתערוכה, למרות הסתירה המובנית לכאורה שמתקיימת בה. יתרה מכך, "היכולת לייצר התנגדות ולחתור תחת המערכת הבירוקרטית מתוכה, היו המוטיבציה להשתתפותם של חלק מהאמנים. במובן הזה התערוכה מקיימת מרחב המייצר ביקורת והתנגדות המופנות כלפי המדיניות אותה הוא מייצג, ולעצם המהלך שלו עצמו".

לצד התערוכה יתקיים גם כנס הנושא שם זהה בהשתתפות פעילים חברתיים מנוסים כגון צ'רלי ביטון, דפני ליף ועוד רבים אשר ינסו לברר את גבולות חופש הביטוי. גם התערוכה "מקיר לקיר" של סטודנטים ובוגרים מבית הספר לאמנויות אוניברסיטת חיפה ומהמכון לאמנות במכללת אורנים, ממוקדת במרחב השכונתי. התערוכה, שתוצג ברחוב הוואדי 16, מורכבת מדימויים של כתובות גרפיטי, פוסטרים, שלטי חוצות, פשקווילים ועוד שנאספו בוואדי ניסנאס, תוך שימת דגש על תגובה פרשנית לאותו דימוי רחוב מחאתי או יומיומי. "הבחירה להכניס 'שפת רחוב' אל קירות מרחב התצוגה ולהפכו בכך ל'חוקי', מנטרלת את כוחו המרדני ומייצרת אמירה מודעת על אימוץ, ניכוס ויחסי כוח", כלשון ההודעה שיצאה מטעם הפסטיבל.

, "Budapest Honved Sport Club — Budapest, Hungary". שנה: 2012.צילום: ברנדט אלפרן

ברנדט אלפרן, האמנית ההונגריה החיה ועובדת בחיפה, תציג את תערוכת צילום החוצות "אבנים משומשות 2012-2014" שתתפרש לאורך רחוב שער פלמר בעיר התחתית. בסדרת הצילומים של אלפרן מופיעים מבני בתי כנסת לשעבר באירופה המשמשים כיום למטרות אחרות, כמו אולם קונצרטים, חנות רהיטים, מרכז אימונים אולימפי, תחנת משטרה, כנסיה קתולית ואפילו מסגד. האמן בלו־סמיון פיינרו‬ יפתח את "כביסה ציבורית", מיצב אמנותי המורכב ממכבסה ציבורית עצמאית בחלל התחתון של בית הגפן. חמש מכונות כביסה, מייבש ושאר פריטים אמנותיים ישמשו, ללא תשלום, את האוכלוסיה המקומית משעות הבוקר ועד הערב. מטרת התערוכה של פיינרו היא להפוך את המכבסה הציבורית לנקודת מפגש לתושביה של העיר המעורבת, במיוחד לאחר הקיץ האלים האחרון. "כביסה ציבורית" והאמנות במקרה זה, לדברי האמן, שותפים למאמץ חברתי שמטרתו להביא תיקון חברתי ולהדגיש את התפקיד והאחריות החברתית שמוטלת על האמן והאמנות בתחילת המאה 21. הצורך הוא לצור אמנות ותרבות במגע עם אנשים יהודים וערבים ובשיתוף פעולה עימם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ