מחוץ לקובייה

בתערוכה שלו, שתיפתח מחר במוזיאון תל אביב, מציג מחמוד קייס את הערבסק כחומה הנושאת עמה מטען ביקורתי על שייכות ותלישות

איתן בוגנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן בוגנים

הערבסק, צורת העיטור מהאמנות והאדריכלות האיסלאמית, תעמוד במרכז התערוכה "ערבסק # 3” של האמן מחמוד קייס, שתיפתח מחר במוזיאון תל אביב לאמנות. במשך כמה שבועות בנה האמן במוזיאון, מלוחות עץ דקים, קוביות המצטרפות לכדי מיצב גדול בצורה החוזרת ונשנית של הערבסק.

לאחר שהציג שתי גרסאות עץ שונות של הערבסק התלת ממדי, באוניברסיטת חיפה ובמוזיאון הרצליה לאמנות, במיצב הנוכחי בנה קייס, יליד 1985 מכפר נחף, מעין חומה דקורטיבית הנושאת עמה גם מטען ביקורתי – ביחס לסטריליות של הקובייה הלבנה במוזיאון שהיא שוכנת בה, ביחס למקור האיסלאמי שממנה נבעה, ובשאלות מקומיות הנוגעות לשייכות ותלישות. את הערבסק המסורתי - הסימטרי, הצבעוני והחזרתי, משלב קייס עם המופשט המערבי, הרדי־מייד ועם מיצבים תלויי מקום.

אם היחידה הבסיסית של הערבסק המסורתי משוכפלת ויוצרת דגם צמחי או גיאומטרי, הרי שאצל קייס היא לובשת צורה של קובייה ונהפכת לאבן יסוד במבנה תלת ממדי, העשוי בדייקנות עמלנית ומתפרשׂ על פני החלל כולו. “המתחים שבין אורנמנט למופשט ובין תרבות האיסלאם ותרבות המערב, הם הרקע למיצב של קייס ולפעולות הטרנספורמציה וההכלאה בין ניגודים המצויים בלבו”, כותבת במאמרה אוצרת התערוכה אפרת לבני. "קייס עושה שימוש בעבודת הבנייה והקונסטרוקציה כמטאפורה לשאלה על אודות מקום ובית, שאלה בוערת במיוחד עבור כינון הזהות הישראלית־פלסטינית”.

קוביות הערבסק של קייס יוצרות מבנה זמני, נטול יסודות, קל להרכבה ומהיר לפירוק. מבנה חסר כל פונקציה שאינו מגיע לשום מקום ואינו תומך בדבר. “הפעולה האנושית שאני מבצע באופן חומרי לקונספט אסתטי דומה לפעולה היומיומית של האדם בטבע, בניסיון לקטלג ולהגדיר באופן ברור את הרוח של הדברים במטרה לשלוט בהם ולהפחית מהחרדה הקיומית”, מספר קייס בהתכתבות של האוצרת עמו, "ואני שואל: האם אנחנו מפספסים את המהות של החיים דרך פעולה זו? האם אנחנו משבשים את המשוואה הקיומית בכך שאנחנו לא מרפים?“

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ