לפתוח צדף חדש

עבודתה של רעות אסימיני, "דיוקן עצמי כצדפה", המתייחסת לסכסוך האזורי, היא חלק מתערוכה רבת־משתתפים המציינת את החלל החדש של גלריה חנינא. וגם: התערוכות החדשות הנפתחות בסוף השבוע

איתן בוגנים
איתן בוגנים

"התלכדות", תערוכה רבת משתתפים, תיפתח הערב (29.1) בגלריה "חנינא — מקום לאמנות עכשווית" בתל אביב (שביל המפעל 3), לציון חמש שנות פעילותה ולחנוכת החלל החדש שאליו עברה. חנינא, עמותה וגלריה שיתופית הפועלת ללא מטרת רווח, עברה לאחרונה לקריית המלאכה בת"א, ובתערוכה התבקשו חברי הגלריה להפנות את מבטם פנימה אל פעילותם כקבוצה.

בחנינא פועלים 15 אמנים, ובתערוכה הנוכחית יציגו 16, כולל שניים שפרשו לאחרונה ואמן חדש שהצטרף. אוצרת התערוכה, דריה קאופמן, מציינת שהיצירות שנבחרו ל"התלכדות" הן רפלקסיביות ועוסקות במתח של יצירה אישית כחלק מקהילה או ציבור. הקהילות שבהן שותפה קבוצת האמנים משולות למעגלים קונצנטריים: "החל במעגל הקרוב והמיידי של חברי חנינא, דרך זה הרחב יותר של עולם האמנות הישראלי ועד למעגלים רחבים יותר הקשורים בשאלות של זהות", כותבת קאופמן.

רעות אסימיני, "דיוקן עצמי כצדפה", 2014צילום: אוסקר אבוש

דוגמא לעבודה המתייחסת למעגל הקרוב היא עבודת הווידיאו של האמן מיכאל יגודין, "דקה של שתיקה". בעבודה הפרפורמטיבית נראים חברי גלריה חנינא ניצבים דוממים למשך דקה. בהקשר השיח הפוליטי המתלהם בתקשורת מנסה יגודין בעבודתו זו לעשות מעין תיקון, הפוגה, רגע של חמלה.

עבודתו של צוקי גרביאן לעומת זאת, עוסקת באופן ישיר בעולם האמנות הישראלי. "סוודר אנגורה בצבע חציל" הוא שמו של ציור השמן של גרביאן, פרפראזה על הדיוקן שצייר דויד ניפו ובו מישיר מבט אל הצופה רוני פורר, האספן ובעל גלריה "קונטמפוררי" התל אביבית. את הסערה שהתחוללה בעקבות הצגתו של אותו דיוקן של ניפו במוזיאון ת"א לפני כשנתיים, תירגם גרביאן לציור שבו פני האדם המצויר אמנם לא מזוהות, בגלל נזילות הצבע, אך כל מי שראה ולו בחטף את המקור לא יוכל לטעות לגביו.

גם עבודת הפיסול של ורד אהרונוביץ דורשת ידע אמנותי מוקדם: אהרונוביץ פיסלה ילדה המחזיקה ארנב מת — מחווה ישירה לעבודה הידועה "איך להסביר אמנות לארנבת מתה" של האמן הגרמני ג'וזף בויס, שהשפיע רבות על האמנות הישראלית בשנות ה–80.

כמו גרביאן, גם עבודת הווידיאו של יפעת גלעדי, "עובדים מצטיינים", מצליפה בסצינה האמנותית. העבודה היא תיעוד של קבוצת פועלים ערבים המשפצים את רחבת מוזיאון פתח תקווה לאמנות, בעוד נשמעת עדותן של בנות צוות ההדרכה של מחלקת החינוך, המגיבות לנוכחות החדשה בנוף התעסוקתי. "מהעדויות עולות שאלות של גזענות ודעות קדומות שאפילו מגדלי השן המוזיאליים אינם חפים מהם", אומרת האוצרת.

בין העבודות העוסקות במעגל הרחב יותר ניתן למצוא את עבודת הווידיאו של אוסקר אבוש, המצלם תיירים בירושלים רוכבים על גמל במשך כ–30 שניות, זמן הסיבוב הרשמי, בפעולה שכמו מאשררת את ארץ הקודש כאוריינט. לצידו, מציג יקיר שגב עבודת טושים על בריסטולים שבה הוא מעוות את שירי החנוכה ("מי ימלל גבולות ישראל", או "מי ימרר גבורות ישראל" ועוד).

בנוסף לאלה תציג האמנית רעות אסימיני, המתגוררת בניו יורק, את הציור "דיוקן עצמי כצדפה". המקור של הדימוי המוזר הוא בצדפה שנשטפה אל חופי הים התיכון, התגלתה בחפירות ארכיאולוגיות ומתוארכת לכ–600 לפנה"ס. ציור השמן של אסימיני צויר בקיץ האחרון במקביל למבצע "צוק איתן", והאמנית המירה בו את פני האשה בדיוקנה העצמי, "והיא פורשת את כנפיה מתוך חרדה למתחולל בארץ אך גם מתוך מחשבה על הימשכותו הנוראית של הסכסוך הישראלי־פלסטיני", מספרת קאופמן. לדבריה, דיוקן האמנית, שגופה הוא צדפה, הוא דימוי של חמלה ורצון לגונן. "כשם שהאוקיינוס פלט מתוכו את הטובין העתיק, האמנית מבצעת מהלך דומה שבו האובייקט חדל להיות כזה והופך לציור — נטול שימוש מעשי".

עוד משתתפים בתערוכה: ציקי אייזנברג, יונתן אופק, עדי בן־חורין, נעמה ברקוביץ', גלי גרינשפן, נעה היינה, יונתן הירשפלד, שירה טבצ'ניק, ולי היא שולוב.

תערוכות חדשות

חמישי

אלון קדם, "Local Scrumble". 2014. בגלריה פיינברג פרוג'קטס בתל אביבצילום: דליה קדם גוטליב

פיינברג פרוג'קטס. תל אביב (שביל המפעל 3). הערב תיפתח התערוכה "ייצור עצמי" של אלון קדם, שתציג ציורי שמן המתארים פקעות של בני אדם ומיני מכונות ופסי ייצור. אוצרת: ים המאירי.

קרן ענבי, ללא כותרת, 2007. בגיגיארט, המגדל המשולש בעזריאליצילום: עודד לבל

גיגיארט. תל אביב (עזריאלי, המגדל המשולש קומה 43). במשרדי חברת ההייטק תיפתח הערב התערוכה הקבוצתית “אבן נייר ומספריים” בהשתתפות דינה שנהב, אביטל כנעני, רענן חרל"פ ועוד. אוצרת: אורלי רומן.

נורלדין מוסא, "waiting #10". 2014. בגלריה פרסייט בתל אביבצילום: נורלדין מוסא

פרסייט. תל אביב (הקונגרס 12). "Waiting", תערוכת צילומים של נורלדין מוסא, מבקש מקלט מחבל דארפור הכלוא מזה שנה במתקן השהייה חולות, תיפתח הערב. אוצרת: מיכל היימן.

נוגה שטיינר, "Joel's son". 2010. במרכז האקדמי ויצו בחיפהצילום: נוגה שטיינר

המרכז האקדמי ויצו. חיפה (הגנים 21). נוגה שטיינר, בוגרת המחלקה לצילום ומדיה, תפתח היום שתי תערוכות ללא אירוע: "ואגן־בורג", שתכלול צילומים מאתרי קרוונים ברחבי ברלין, והתערוכה "תאומים — מוסר כפול" המציגה צילומי תאומים. אוצרת: דניאלה טלמור.

משולש — חלל לאמנות. תל אביב (שביל המרץ 6). התערוכה הזוגית “דופק, דומם” של יואב אדמוני וענבל מארי כהן, תיפתח הערב. אוצרת: שרי גולן.

יאיר, גלריה לאמנות. תל אביב (אבן גבירול 6). לאות הזדהות עם המאבק כנגד סגירתו של מרכז מאירהוף בתל אביב, תיפתח הערב התערוכה רבת המשתתפים "דובנוב".

גלריה קיר. תל אביב (בוגרשוב 86). בחלל התצוגה החדש — קירות קומת העמודים של בית מגורים — תיפתח התערוכה המשולשת "יחד בתקווה", העוסקת בבחירות הקרובות. אוצרים: זיו תדהר, נעמי שלו.

גלריה ג'ולי מ. תל אביב (בצלאל יפה 10). דגנית ברסט והאמנית הצעירה אתי לוי תפתחנה הערב את התערוכה "2014" שתכלול עבודות מהשנה האחרונה.

גלריה רוטשילד. תל אביב (יהודה הלוי 48). 15 רישומי דיו ומספר ציורי שמן יוצגו בתערוכת היחיד "העיר" של איליה גפטר.

בית האמנים. תל אביב (אלחריזי 9). תשע תערוכות ייפתחו הערב, שש מהן באוצרות אריה ברקוביץ: אלון פורת יציג את "ציורים 2000–2015"; האדריכל והצייר מרסלו פישמן עם "תנועה ורוח"; ליאורה זאבי ותערוכתה "בסטודיו"; רינה הורביץ תציג את "הייתי ביפן"; ריקי פוך עם "גבורה"; ואיליין הוזמן בתערוכתה "הסיפור הבין אישי". בנוסף, תציג שרה כץ את "חיי שרה". אוצרת: אירית לוין. קרן זמל תציג את התערוכה "שיינה פונים", שאצר גד אפוטקר. וליאורה קנטרביץ תציג את "השיוט אל תוך הריק". אוצרת: רויטל סילברמן גרין.

סינמטק תל אביב. תל אביב (שפרינצק 2). במסגרת הסדרה "0ff4 — הוליווד והאוונגרד", יתקיים הערב אירוע שבו יוקרנו שלושה מסרטיו של הבמאי טוד בראונינג, בהנחייתו של האמן חן שיינברג.

ענת מרת מרטקוביץ', "טאנה מהתיה", 2014. בגלריה מרחב ביפו

גלריה מרחב. יפו (כיכר קדומים). הייתם צ'ארלס וענת מרת מרטקוביץ' יפתחו הערב את התערוכה המשותפת “Tana Mahtiah”.

היכל התרבות מודיעין. מודיעין (עמק דותן 49). אמנים מרחבי הארץ יציגו בתערוכה קבוצתית שתיפתח הערב. אוצרת: מורן יעקבי.

שישי

גלריה שטרן. תל אביב (גורדון 30). בצהריים תיפתח תערוכת הציור "עין הסערה" של האמנית המנוחה מאשה ברמן. אוצרת: דבי לוזיה.

גלריה ברבור. ירושלים (שיריזלי 6). אחרי חצי שנה של מאבק על המשך קיומה, תחזור הגלריה לפעילות עם התערוכה "כל ישראל חברים" של הדס עפרת, שיציג, לצד אובייקטים ואביזרי־מופע, תיעוד של מספר פעולות באתרים ירושלמיים שונים. אוצרת: מאשה זוסמן.
כיתוב: הדס עפרת, מתוך "כל ישראל חברים", 2007. בגלריה ברבור בירושלים

מוזיאון ארץ ישראל. תל אביב (חיים לבנון 2). צילומים של גדעון אגז'ה שנעשו בקרב קהילת יוצאי אתיופיה בישראל יוצגו בתערוכה "הדרך שלנו" שתיפתח היום. אוצרת: עדה נעמני.

שבת

איתמר בגליקטר, "סירה (מפת ישראל ומגדלי קידוח)", 2014-15. במוזיאון ינקו־דאדא בעין הודצילום: איתמר בגליקטר

מוזיאון ינקו־דאדא. עין הוד. "קו־גזרה", סדרת התערוכות על טהרת טכניקת המגזרות, המבטאות אירועים אקטואליים כמו דליפת הנפט בערבה ומבצע צוק איתן, תיפתח בצהריים. בין המציגים: איתמר בגליקטר, נעה יקותיאלי, קרן ענבי ועוד. אוצרות: רינה גנוסוב, אורה קראוס, גלית בן־עמי, רעיה זומר־טל.

גלריה דביר. תל אביב (ראשית חכמה 14). שתי תערוכות ייפתחו בשעות הבוקר: האמן יליד רומניה, מירצ'ה קנטור, יציג את התערוכה "5775 (חלק 1)", שם המציין את השנים שחלפו מאז בריאת העולם על פי הספירה היהודית; והאמנית ורד נחמני תציג את "Light Motive".

גלריה עמליה ארבל. תל אביב (בן יהודה 100). בערב תיפתח תערוכת פיסול של האמנית שולה דבי, אם, סבתא ויוצרת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ