קדושה מלאכותית

הילי גרינפלד ופיטר יעקב מלץ בוחנים בתערוכתם הזוגית שתיפתח הערב בת"א שאלות רוחניות בעודם שקועים דווקא בארצי. וגם תערוכות שייפתחו בסוף השבוע ברחבי הארץ

איתן בוגנים
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
איתן בוגנים

התערוכה הזוגית "אנגוגיה" של הילי גרינפלד ופיטר יעקב מלץ תיפתח היום בגלריה השיתופית אלפרד אלפרד בתל אביב (סמטת שלוש 5). שם התערוכה, שפירושו ביוונית טיפוס או עלייה, מצביע על שיטת פרשנות, לרוב של טקסט דתי כזה או אחר, המכוונת אל ספירות טרנצנדנטליות, אל מה שלא נכלל במציאות הגשמית. את השאלות הרוחניות בוחנים האמנית הילי גרינפלד ושותפה פיטר יעקב מלץ, בעודם שקועים דווקא בארצי, ביום־יום ובשילוב של חומרים שונים ומשונים.

גרינפלד מציגה סדרה של ציורים השרויים בתוך סביבה פיסולית שנבנתה בשבילם, מעין אתרי פולחן הגדושים להתפקע בסמלי תרבויות שונות, צבעים, חול, צמחייה מלאכותית, קלקר ועוד. באתר קדושה אחד למשל מופיע דיוקנו של מייסד האימפריה המונגולית, ג'ינג'ס ח'אן, הנמצא בינות נוף מלאכותי מוקטן, תפאורה, מעין מרחב פרום של ציור ופיסול. הצופה, כך כותבת אוצרת התערוכה, אירנה גורדון, "הולך בעקבות סימני החיים והמוות שהם משאירים, בתוך נוף שמצביע על קדושתו המלאכותית בהיותו ניצב בין התרבות לטבע, כאשר החומריות הציורית של האובייקטים הפיסוליים של גרינפלד מושכת אותו אל הטופוגרפיה של הזיכרון”.

המרכיבים הסיפוריים והחומריים, לצד המעברים הנזילים שבין שטיחות לנפח, מופיעים גם במיצב הפיסולי של מלץ "‪Nature Quest‬” המשמש כמעין מפה תלת ממדית או דגם לעולמות מדומיינים. המיצב של מלץ, המוצב על מעמד עץ, עשוי מחומרים מגוונים כגון חימר, זכוכית, בדים, נרות, בטון ועוד, ומורכב ממערך סבוך של דימויים מזוהים (כפות ידיים, פסל של ברנקוזי ועוד), רדי־מיידס ופיסות חומרים היוצרים תוואי נוף או חורבות של מה שאולי היה שם קודם לכן. פסל הנוף־מודל השולחני של מלץ משקף את פעולת האמן ואת ממשיותה החומרית והאלגורית. לדברי גורדון, "הוא מתווה טריטוריה שהיא מעין תיעוד, תפאורה ושרידים של עבודתו האמנותית ומסעותיו החזותיים והרוחניים".

הילי גרינפלד, "מצבה לג'ינג'ס חאן", 2015צילום: מיכאל לב

בסמוך למיצב מציג מלץ גם סדרת ציורים שנעשתה לאחר מימושו של המיצב, מעין המשך אורגני, כאילו צמחו הציורים מתוך הפסל, "מתעדים, מתמירים אותו ופורשים את ריבוי אפשרויות ההסדרה שלו”, לדברי האוצרת המוסיפה שגם מלץ וגם גרינפלד "מביאים את המתבונן לבצע פעולה צליינית בתוך התערוכה, להתפלש ולהזדכך בקרבה”.

חמישי

גלריה ברוורמן. תל אביב (השרון 12). הערב תיפתח התערוכה של האמנית הסרבית ביליאנה דיורדייביץ' “Instrument of Activity” שתכלול שילוב בין עבודות ציור ואנימציה. אוצרת: יפה ברוורמן.

גלריה תאטרון החנות. תל אביב (העלייה 31). תערוכת היחיד “המקרה המוזר של תינוקת מחבואים" של ליטל אריאלי, אמנית פיסול קינטי ומדיה, תיפתח הערב. אוצרת: עלינא דקל.

המוזיאון לאמנות ישראלית. רמת גן (אבא הלל 146). הערב תיפתח "עד אין די", תערוכת היחיד הראשונה של איה צייגר, אמנית צעירה ומעצבת תפאורות. אוצרת: איילת השחר כהן.

חנינא. תל אביב (שביל המפעל 3). שלושה ציירים צעירים, אדר אביעם, רון וינטר ויואש פלדש, יציגו בתערוכה “הגבורה ואחוות הלוחמים” אשר תיפתח הערב. אוצר: שגיא רפאל.

גלריה נ&נ אמן. תל אביב (גורדון 21). היום תיפתח התערוכה "אפרים משה ליליאן - תחריטים" מן העיזבון של אמן הציונות וממייסדי בצלאל.

גלריה 97. תל אביב (בן יהודה 97). “קומפוט", תערוכת היחיד של Missk, תיפתח הערב.

שבת

גלריית מלון מצפה הימים. מצפה הימים. תערוכת ציורים של אורלי גל ששמה "חגיגה קובנית" תיפתח בצהריים. אוצרת: דורית תמיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ