איתן בוגנים

חדר שינה של אשה עומד בלב התערוכה "איכה" שיפתחו הערב (25.6) האמניות הצעירות תמר כץ ועומר גולדמן, בגלרייה STA בתל אביב (העליה 25). מיצב חדר השינה המיועד לארבעה גברים ואשה אחת, הוא מין במת משחק "המעלה שאלות לגבי הצבה, שימוש מול תצוגה ואמניות הפועלות בשמו של האחר", מסבירות האמניות.

בחלל הגלריה הקטנה הן הקימו את "חדר השינה של נועה", דמות שקיומה במציאות מוטל בספק, ובלשון האמניות: "אשה דחויה, קרובה לצלחת, מלאה ניגודים”. חדר השינה, הקולאז'י באופיו, מורכב משכבות של תמונות, שטיחים, טפטים, בדים ועוד, ומשתמש במגוון אמצעים כמו רדי־מייד, אסמבלאז', רישום, עבודת קיר, פרפורמנס ועוד. החדר של נועה מתפקד מצד אחד כיחידה אינטימית המכילה את ההיסטוריה של אותה דמות קיימת־בדויה, ומאידך, מסבירות האמניות, מתקיים כגרסה "מופשטת ומאגית יותר" של חדר שינה.

תמר כץ ועומר גולדמן, פרט מתוך "איכה?”, 2015צילום: תמר כץ

כץ וגולדמן החליטו לאפשר מגע, שימוש ושינוי של כל דבר הנמצא בחלל. המבקרים יוכלו לפלוש אל המיצב בעזרתה של מארחת שתעמוד בכניסה, בקבוצות של ארבעה, לזמן מוקצב של כארבע דקות. בגלריה העליונה בחלל תשב דמות נשית נוספת, בעלת החדר, שתסתפק בהתבוננות. "היא ניצבת בגבול שבין מעמד הצופה לנצפה, ובה בעת משמשת להרתעה, לתחושת איסור, מסמנת את חוסר היכולת להשתתף באמת בחווית האחר ולהצבת המבקר בנעליו של הזר", אומרות האמניות.

בערב פתיחת התערוכה יתקיים שעשועון "חפשי את המטמון" שבו יוחבאו ארבעה מפתחות לארבע תיבות אוצר המוצגות לראווה מחוץ לגלריה. המבקרים בפתיחת התערוכה יוזמנו למצוא את המטמון, לחטט בחפציה האישיים של נועה, להרוס ולפלוש למרחבה הפרטי־ציבורי. למצליחים מובטחים פרסים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ