תערוכת צילומים מתעדת משפחות פלסטיניות שמפוצלות בין הגדה והרצועה

בתערוכה, שתיפתח מחר, יציגו הצלם הישראלי אלכס ליבק והצלמת הפלסטינית אימאן מוחמד, שתיעדו את חיי היום־יום של שלוש משפחות שבניהן מפוצלים בין שני חלקי הטריטוריה הפלסטינית

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך התערוכה: אמה של סמאח מנשקת תמונה. האם חיה בעזה והבת בג'נין צילום: אימאן מוחמד

בסינמטק תל אביב תיפתח מחר (רביעי) בערב "קרובים רחוקים", תערוכת צילום של הצלם הישראלי אלכס ליבק והצלמת הפלסטינית אימאן מוחמד, תושבת עזה. התערוכה היא פרי יוזמה של ארגון גישה, שמציין עשור לקיומו, וכן עשור להתנתקות מרצועת עזה. הארגון פנה לשני הצלמים לפני מבצע "צוק איתן" וביקש מהם לתעד את חיי היום־יום של משפחות פלסטיניות שבהן חלק מבני המשפחה מתגוררים בגדה המערבית וחלק מתגוררים בעזה. התערוכה מציגה את חייהן של שלוש משפחות כאלה, המפוצלות בין שני חלקי הטריטוריה הפלסטינית.

על פי נתוני ארגון גישה, לאחד מכל ארבעה מתושבי רצועת עזה יש קרוב משפחה בגדה המערבית. ל–31% מתושבי עזה, יותר מחצי מיליון איש, יש קרובי משפחה בגדה, במזרח ירושלים או בישראל. המעבר בין הטריטוריות מותנה בהגבלות רבות ובני המשפחות הללו יכולים להיפגש לעתים נדירות בלבד – במקרה של חתונה, מוות במשפחה, מחלה קשה או במקרים הומניטריים חריגים.  

אביה של נסרין עם תמונת אחותה המתה. נסרין עברה לעזה, המשפחה נשארה בגדהצילום: אלכס ליבק

בתערוכה יוצגו צילומים המתעדים את נסרין, ילידת הגדה, שהתחתנה עם יליד עזה ועברה להתגורר עמו ברצועה ב–2011. מאז פגשה את אמה רק פעם אחת, והיא משוחחת אתה מדי בוקר ומדי ערב בטלפון. משפחה נוספת המתועדת היא זו של אלאא, שעזבה את הרצועה יחד עם בעלה וילדיה לפני כשנתיים ולא פגשה מאז את הוריה. הדמות השלישית היא סמאח, עובדת בארגון בינלאומי שעזבה את עזה ב–2007 ועברה לחיות בג'נין עם בעלה, מרצה באוניברסיטה הפתוחה אל קודס. מאז היא פגשה את אמה פעם אחת בלבד. הוריה לא יכלו לבוא לחתונתה, לא פגשו את נכדיהם ומעולם לא ביקרו בביתה.

ארגון גישה הגיש בקשה למתאם פעולות הממשלה בשטחים לאשר את בואן של המשפחות של אלאא ושל סמאח מעזה לאירוע פתיחת התערוכה, אולם הבקשה נדחתה בטענה כי "אינה עומדת בקריטריונים הקבועים במסגרת מדיניות אישור הבקשות לכניסה לישראל של פלסטינים תושבי רצועת עזה". לכן המשפחה היחידה מבין המצולמים שתוכל להגיע לאירוע היא זו של נסרין; הוריה מתגוררים בבית ג'אלה.

קרובי משפחה של אלאא, שעזבה את הרצועה עם בעלה וילדיה לפני כשנתיים ולא פגשה מאז את הוריה.צילום: אימאן מוחמד

באירוע הפתיחה, שאותו תנחה עיתונאית "הארץ" עמירה הס, יוקרנו סרטים שבהם תיעדה אימאן מוחמד את נסרין בעזה ונציגי ארגון גישה ידברו על מדיניות הבידול שנוקטת מדינת ישראל ומטרתה, לטענתם, להפריד בין שני חלקי הטריטוריה הפלסטינית, עזה והגדה.

סמאח, אחת מגיבורות התערוכה, עם בתה צילום: אלכס ליבק

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ