שוני ריבנאי ורוני ליז חג׳ג׳ יוצאים מהקופסה

האמנית רוני ליז חג׳ג׳ מפרקת ומרכיבה מחדש את יצירותיו של שוני ריבנאי

איתן בוגנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני ליז חג׳ג׳ ושוני ריבנאי, מתוך ההצבה "5050", 2015

פרויקט משותף של האמנים שוני ריבנאי ורוני ליז חג׳ג׳ ששמו ״5050״ מוצג כעת בחלל חדש בקרית המלאכה בתל אביב (שביל המרץ 3). המיצב של ריבנאי וחג'ג' החל להתהוות אחרי שחג׳ג׳ פתחה את הסטודיו שלה בסמיכות לזה של ריבנאי לפני כשנתיים בתל אביב. המיצב המשותף מורכב מאלמנטים פיסוליים וכמה גופי עבודות של ריבנאי מהשנים האחרונות. הם שימשו לחג׳ג׳ חומר גלם, מעין רדי־מייד, להרכבת מיצב חדש בחלל המחוספס. הפרויקט של השניים עומד זה כמה שבועות בחלל. חג׳ג׳ בחרה לשנות ולשחק עם העבודות ובכל יום להרכיב ולפרק מחדש, תוך כדי דיאלוג עם ריבנאי. העבודה שלה מתהווה בחלל התצוגה עצמו, בזמן ההקמה, כך שהחומרים השונים, רעיוניים וממשים, יוצרים שיח שמתפתח ונגלה.

חג׳ג׳ מספרת שהיא עושה שימוש בעבודותיו של ריבנאי כאילו היו אובייקטים מן המוכן ויוצרת בהמשך הרכבים היוצרים בתורם מעין הרחבה של המושג רדי־מייד. לדבריה, תכניה העיקריים של התערוכה עוסקים ״בצורתו היבשה של החומר. דרך שימוש בחומרים שאני מוצאת אני יוצרת עולם מעבר, בלי מבנים היררכיים, גבוה נמוך, טוב או רע״. לפיכך אין קונפליקט בין טוב לרע ואין צורך להכריע ביניהם, ״אלא נוצר מצב המבקש מהצופה להתבונן בדברים כפי שהם״, היא מבהירה.

רוני ליז חג׳ג׳ ושוני ריבנאי, מתוך ההצבה "5050", 2015צילום: רוני ליז חג'ג' ושו

חומר הגלם שלה הוא כאמור גופי העבודות שריבנאי יצר בארבע שנים האחרונות: מקבץ של קופסאות עץ מלבניות המשמשות להובלה ואחסון של עבודות, קופסה שקופה המתפקעת בהמחאות מתקופת שהותו בארצות הברית, חלקי מתכת מכופפת, אסופה של צינורות פלסטיק ירוקים, שורה של יציקות של מה שנדמה כמו שמשיות חוף ועוד. ריבנאי מספר כי הוא מתעניין במה שלא ניתן לעמוד בפניו, מעורר חיבה וקורס לתוך עצמו. לדבריו, ״ביכולתם של מושגים אלה לחולל צורות, אובייקטים ותבניות, תוך יצירת דימויים רגשיים ורבי השפעה״. האובייקטים שלו מותחים את הגדרתם כאובייקטים ונראים עקב כך כמנגנונים לא מתפקדים, מוטציות או ניסויים שהתקלקלו.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ