בפסטיבל לאמנות עכשווית בירושלים מנסים לדמיין איך תיראה ישראל בשנת 2048

אמנים יהודים וערבים ישתתפו בשורת תערוכות ואירועים בפסטיבל "מנופים" לאמנות עכשווית, שייפתח הערב בירושלים ויימשך שבוע

איתן בוגנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן בוגנים

בצל האירועים האלימים שפוקדים את ירושלים, ייפתח הערב ״מנופים״, הפסטיבל לאמנות עכשווית בירושלים שיימשך שבוע בכל רחבי העיר. המיזם העצמאי המתרחש בפעם השמינית תחת ניהולן של לי־היא שולוב ורינת אדלשטיין, יכלול תערוכות, אירועי חוצות, מופעים, סדנאות, כנס ועוד.

בין התערוכות שייפתחו הערב בפסטיבל — התערוכה המקיפה ״משה גרשוני: ימי חיינו״ שתוצג בסדנת ההדפס ירושלים (שבטי ישראל 38), ובה עבודות הדפס שיצר האמן הוותיק בסדנה בשנים 1982–2005. האוצרים אירנה גורדון ואריק קילמניק מציינים שהתערוכה, הכוללת עשרות הדפסי רשת, תצריבים וספרי אמן, פורשת את עוצמת יצירתו של גרשוני בהדפס ואת "אופייה האקספרסיבי והמושגי המבוסס על חיבורים בין דימוי חזותי למילולי, על שילוב בין כושר המצאה אמנותי למסורת העתיקה של ההדפס, ועל מיזוג מודע בין הטבעות הגוף להיבט השכפולי של המדיום״.

התערוכה הקבוצתית ״2048״, שיועדה בתחילה לרכבת הקלה בירושלים והועברה לפארק המסילה (ליד מתנ"ס בית צפאפא), בעקבות חששה של החברה המפעילה את הרכבת מתגובות אלימות של הציבור — תיפתח ביום שלישי (20.10) לערב אחד. נסרין אבו בכר, צפיה דגני, סכנדר קובטי ואמנים נוספים יצרו עבודות המנסות לדמיין כיצד תיראה מדינת ישראל מאה שנים לאחר הקמתה, בשנת 2048.

היום גם ייחנך הפרויקט ״קופסה שחורה 4#״ ובו יצירות של אמנים שיופיעו על עשרות שלטי חוצות בעיר, למשך עשרה ימים. יוזמי ואוצרי הפרויקט, אסף כהן ויצחק מזרחי, מספרים ששלטי הפרסום והמסרים שבהם חודרים למרחב הפרטי־אינטימי של הקהל הרחב ונטמעים בו. הבנה זו, הם מציינים, הניעה אותם לעסוק השנה בבחינתו המחודשת של המושג ״פרופגנדה״ דרך עולם האמנות, בניסיון לחשוף את יחסי הכוחות בין האתי לאסתטי. ״בחרנו לשנע את אותן טכניקות מניפולטיביות המופעלות על תודעתנו ומעצבות את קיומנו כחברה, ולהשתמש בהן על מנת לחשוף ולפרק את מנגנוני התעמולה שלהן״.

בגלריה ״בצלאל 7 — חדר דימויים״ (בצלאל 7) תיפתח הערב תערוכת היחיד של עינב זיו, ״עכשיו נותרנו הפראים לבד״, שנוצרה בעקבות שהות ממושכת בניגריה. האמנית מציגה את הגירסה שלה ליבשת השחורה, ״ומסמנת את חלל המיצב כמרחב טריטוריאלי המתרחש בשני מישורים מקבילים: האחד מיתולוגי־פנטסטי, השני פרטי־ביוגרפי״, כדברי אוצרת התערוכה, טלי בן נון.

תערוכות נוספות שיוצגו בפסטיבל: בגלריה ברבור (שיריזלי 6) תיפתח בערב התערוכה ״Ebb and Flow״ של האמנית חנאן אבו חוסיין, העוסקת ברצח ובדיכוי נשים; בבית הנסן (גדליהו אלון 14) יפתחו הערב שרון פז והאמן הגרמני יורגן זלצמן את התערוכה ״סימני קיום״; בסדנאות האמנים (האומן 26) תציג הערב האמנית סלין באומגרטנר מיצב רב תחומי בשם ״זמן עבר״, הבוחן את החיבורים והשברים שבין זיכרון אישי להיסטוריה קבוצתית; ובגלריה נורה (שדרות בן מימון 9) תיפתח בשבת בצהריים התערוכה ״ניואנסים — עבודות שמן והדפס״ של שלומית הבר־שיים (ריגר).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ