האמן גיא אביטל מבקש לחרוג מעבר לחלונות ולסורגים

האמן גיא אביטל, שתערוכה מציוריו תיפתח בתל אביב, מבקש לבחון מאבקי כוח בין הפנים לחוץ

איתן בוגנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן בוגנים

בגלריה שלוש לאמנות עכשווית בתל אביב (מאז"ה 7) תיפתח מחר (חמישי) התערוכת ״ח|ד|ר״ של בקומה הראשונה יוצגו 11 עבודות גדולות ממדים לצד עבודות קטנות יותר, אקריליק וקולאז' על בד, המתייחסות כולן לתפנים טבע דומם עם חלון. אביטל כותב שבזמן שיצר את העבודות החדשות הדמויות שצייר בעבודותיו הקודמות החלו להיכחד ובמקומן הגיחו אובייקטים ותהליכים מעשה ידי אדם. גם הצבע, הוא מוסיף, החל בהדרגה לחדור אל תוך השחור והלבן שבציורים, תוך כדי פזילה להיסטוריה המודרניסטית של הציור. בציוריו הוא משלב מהלכים צורניים מובהקים ששלטו באמנות המאה ה–20 ומבקש לבחון מאבקי כוח בין הפנים לחוץ.

אביטל אמנם מתייחס תדיר לאותה כרוניקה פורמליסטית של האמנות במאה ה–20, אבל בו־בזמן מגיב גם למציאות המקומית. באחד מהציורים, למשל, מעל לכתמי צבע וצורות גאומטריות משתקפים מבעד לחלונות בעלי סורגים בעלי מראה ים־תיכוני מוכר, בניינים בזמן קריסה. בציור אחר מופיע חלון בעל סורגים דומים, מוקף כולו במגזרות שחורות של צורות, נפחים ומלבנים שחורים העשויים חלקם ממשטחים של צורה וצבע וחלקם האחר נוצרו באמצעות שימוש ישיר בשפופרת הצבע באופן היוצר קווי מתאר רישומיים. בציור אחר יש כדים בעלי חזות קדומה, חלקם מסתירים וחלקם מוסתרים בפנים החדר. במרבית מהציורים לא ברור כלל איפה הפנים והיכן החוץ, דבר שגורם לגבולות בין המתרחש מחוץ לחלון ופנים החדר להיטשטש.

גיא אביטל, "סף", 2015
גיא אביטל, "סף", 2015

״בשביל להבין איפה אני חי שירטטתי חלון״, כותב אביטל. ״בשביל לדעת היכן אני נמצא ציירתי סביבו חדר. הטיית הפועל ח.ד.ר. בתווך מסגרת החלון. שפת הסורג״. בציורים הגדולים, הנראים יותר מכל כמו קולאז׳ים המשלבים דימויים מזוהים, כתמים, משיחות מכחול מדויקות וגזרי צילום, נדמה שהחלל הציורי של התפנים המורכב מחלון ואולי גם מחדר, קורס אל תוך עצמו. כדים, שטיחים, צמחים וטבע דומם צפים באוויר ונשברים, כתמי צבע ואלמנטים גיאומטריים מופיעים, חלונות נפתחים והחוץ חודר פנימה, או שמא הפנים חומק החוצה. אם בז׳אנר הטבע הדומם ישנה הבטחה לשקט ויציבות, אזי בציוריו של אביטל ציפיות אלו מאבדות את תוקפן מול הכאוס המאורגן הפרוש על הבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ