תצלום השנה בתחרות "עדות מקומית": שלוש נשים בבית השרוף של משפחת דוואבשה

צלם "הארץ" אמיל סלמן זכה במקום הראשון בקטגוריית החדשות על תיעוד ישי שליסל רגע לאחר הדקירות שביצע במצעד הגאווה בירושלים. התמונות שהשתתפו בתחרות צילומי העיתונות מוצגות מהיום בתערוכה במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמונת השנה: מנחם כהנא, נשים פלסטיניות ניצבות המומות למראה בית משפחת דוואבשה בכפר דומא, 3 באוגוסט 2015

הזוכים בתחרות פרסי הצילום של "עדות מקומית" הוכרזו הערב (חמישי). תמונת השנה שנבחרה על ידי חבר השופטים ואוצרת התערוכה שייכת לצלם מנחם כהנא שתיעד שלוש נשים פלסטיניות בבית השרוף של משפחת דוואבשה בכפר דומא. "כמו שלוש הסירנות מהמיתולוגיה, כמו שלושה מלאכים עדים לרעה, עומדות שלוש נשים פלסטיניות, המומות לנוכח הזוועה שנגלית להן בבית משפחת דוואבשה השרוף עד היסוד", כתבו השופטים בנימוקי הבחירה.

בקטגוריית "סדרת השנה" זכה הצלם העצמאי קובי וולף על סדרת צילומים מבקעת הירדן, שם בדרך שגרה משתלטים כוחות צה"ל על אזורי מחיה של בדואים והופכים אותם לשטחי אש. מהתמונות עולה התנגשות בלתי נתפשת בין הכוח הצבאי לקהילה האזרחית.

מתוך סדרת השנה: קובי וולף, בקעת הירדן, שטח אש, ינואר-אוגוסט 2015צילום: קובי וולף

"הבקעה מרוחקת ממוקדי המתיחות היום־יומיים של הסכסוך הישראלי־פלסטיני ורגעי העימות כמו נבלעים בנופה המדברי החם", כתבו השופטים בנימוקיהם. "דווקא בשל כך, המציאות האנושית החולפת שמצטיירת על רקע הנוף הנצחי מזקקת את הרישום האינסופי הנוקב של סכסוך נצחי, שניצב כל העת על ספה של התפרצות שתמיד מגשימה את עצמה".

לצד שני הזוכים הגדולים הוכרזו גם הצלמים הזוכים בקטגוריות השונות: בקטגוריית החדשות והאקטואליה זכה צלם "הארץ", אמיל סלמן, במקום הראשון על תמונה המתעדת את פניו של ישי שליסל, רגע לאחר הדקירות שביצע במצעד הגאווה האחרון בירושלים ומהן נרצחה הנערה שירה בנקי.

מקום ראשון בקטגוריית חדשות ואקטואליה: אמיל סלמן, ישי שליסל לאחר הדקירות שביצע במצעד הגאווה בירושלים, 30 ביולי 2015צילום: אמיל סלמן

בקטגוריית "סיפור מצולם" זכתה סדרת תמונות של יובל טבול בשם "חקר ארץ", שתיעדה נקודות גבול עזובות. בקטגוריית צילומי דת ואמונה זכה הצלם העצמאי אלעד מלכה על תיעוד של קהילת נשים אריתראיות לפני טקס הטבלה מסורתי.

מקום ראשון בקטגוריית "סיפור מצולם": יובל טבול, "חקר ארץ", דצמבר 2014 – אוגוסט 2015צילום: יובל טובול

בקטגוריית טבע וסביבה זכה דורון ניסים על צילום שבו תיעד את גדר ההפרדה החוצצת בין הרי אילת ומסמנת את קו ההפרדה בין מצרים לישראל. בקטגוריית הספורט זכה ארנון עצמון על תמונה שבה תיעד את קופץ המוט איתמר בסטקר בתחרות הליגה הבין־אגודתית באתלטיקה.

מקום ראשון בקטגוריית צילומי ספורט: ארנון עצמון, קופץ המוט איתמר בסטקר בתחרות הליגה הבין-אגודתית באתלטיקה, אצטדיון האתלטיקה בראשון לציון, ינואר 2015צילום: ארנון עצמון

בפרס בקטגוריית אורבניזם ותרבות זכה צלם "ידיעות אחרונות" אוהד צויגנברג על תמונה שבה תיעד ילדים המשחקים בין מי המזרקות של פארק טדי הירושלמי. בקטגוריית צילומי חברה וקהילה זכה הצלם אביר סולטן על צילום שבו נראה ילד מהיישוב היהודי בחברון מחקה חייל צה"ל, שמפטרל ברחוב בעת ביקור נשיא המדינה, ראובן ריבלין, בעיר.

פמקום ראשון בקטגוריית חברה וקהילה: אביר סולטן, ילד מהיישוב היהודי בחברון מחקה חייל צה"ל, שמפטרל ברחוב בעת ביקור נשיא המדינה ראובן ריבלין בעיר, פברואר 2015צילום: אביר סולטן / EPA

כ-7,000 תצלומים הוגשו לתחרות השנה על ידי כ-300 צלמים, ומתוכם נבחרו 250 תצלומים של 50 צלמים, שמוצגים מהיום בתערוכה "עדות מקומית" במוזיאון ארץ ישראל שבתל אביב. אוצרת התערוכה זו השנה השנייה היא ורדי כהנא, שבחרה את הזוכים עם צוות השופטים שכלל השנה את צחי בקר (סמנכ"ל מוזיאון ארץ ישראל), האמנים דגנית ברסט, אשרף פואח'רי ומיכה קירשנר, צלם הקולנוע אבי קורן, הצלמות מורן שוב ודפנה שלום והעיתונאי יון פדר. התערוכה מוצגת ביוזמתה של דנה וולפיילר־ללקין, המנהלת את הפרויקט בפועל מאז הקמתו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ