יד ושם מציג בברלין 100 יצירות שנוצרו בשואה

מרקל אמרה בפתיחת התערוכה כי "היצירות מעבירות תחושה אותנטית שמשדרת סבל רב ובה בעת עוצמה וגאווה של הקורבנות היהודים שציירו אותן"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, ויו"ר יד ושם, אבנר שלו, בפתיחת התערוכה בברלין
קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, ויו"ר יד ושם, אבנר שלו, בפתיחת התערוכה בברליןצילום: Guido Bergmann / official photog

במוזיאון הגרמני להיסטוריה בברלין נפתחה אתמול (שני) תערוכה מיוחדת ששמה "אמנות בשואה — 100 יצירות מאוסף יד ושם", לקראת יום הזיכרון הבינלאומי לשואה שיצוין מחר.

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, שנשאה דברים בטקס הפתיחה של התערוכה, אמרה כי "היצירות מעבירות במתבונן תחושה אותנטית שמשדרת סבל רב ובה בעת עוצמה וגאווה של הקורבנות היהודים שציירו אותן". לדבריה, "לנו, בגרמניה, אסור לשכוח שהחברות עם ישראל אינה מובנת מאליה, אלא היא בגדר נס".

מתוך התערוכה: פליקס נוסבאום (1944-1904), "הפליט", בריסל 1939צילום: מתוך אוסף האמנות

אוסף יצירות האמנות של יד ושם כולל קרוב ל–10,000 יצירות. התערוכה בברלין היא הגדולה והמקיפה ביותר של יצירות מהאוסף שהוצגה אי פעם מחוץ לישראל. היא כוללת יצירות שנוצרו בשואה על ידי אמנים שנרצחו או ששרדו את השואה. חלקם בעלי שם, כמו פליקס נוסבאום ולודוויג מיידנר. לפתיחה הגיעה האמנית היחידה מבין היוצרים שעודה בחיים — האמנית היהודית־אמריקאית ניצולת השואה נלי טול.

טול נולדה ב–1935 בעיר לבוב (אז בשטח פולין). ב–1941 גורשה לגטו, שם נרצח אחיה באקציה. אביה דאג לה ולאמה למקום מסתור אצל זוג חברים נוצרים בעיר. כדי להעביר את הזמן בחדר הסגור היא ציירה וכתבה סיפורים ויומן אישי. לאחר שחרור העיר התברר כי הן היחידות ממשפחתן ששרדו.

מתוך התערוכה: שרלוטה סלומון (1943-1917), "דיוקן עצמי", וילפראנש-סור-מר, 1941-1939צילום: מתוך אוסף האמנות

מנהלת מחלקת האמנות של יד ושם ואוצרת התערוכה, אליעד מורה־רוזנברג, אמרה כי הרישומים והציורים שבתערוכה, "פרי יצירתם של 50 אמנים שכמחציתם נרצחו בשואה, משקפים את המתח בין הצורך לתעד ובין רצונם של האמנים להפליג למחוזות הדמיון, האמונה והיופי".

יו"ר יד ושם, אבנר שלו, אמר: "התערוכה מאפשרת מפגש נדיר, דווקא בברלין, בין הצופה של ימינו ובין האדם שחווה את המאורעות בתקופת השואה. כל יצירה מספקת עדות חיה מתקופת השואה והצהרה על הרוח האנושית המסרבת להיכנע".

התערוכה, שתינעל ב-3 באפריל, מתקיימת ביוזמת העיתון הגרמני הנפוץ "בילד". ב–2009 תרם העיתון האמיד ליד ושם 30 שרטוטים של מחנה אושוויץ, שנמצאו שנה לפני כן בדירה נטושה בברלין ונקנו על ידיו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ