הזמן נפל חלל: על תערוכת מיצבים ויצירות וידיאו מאוסף "הארץ"

התערוכה "SpaceTime" שתיפתח ביום חמישי בתל אביב כוללת עבודות וידיאו-ארט ומיצב מאוסף "הארץ"

איתן בוגנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
״תכונות של כוכב״, נבט יצחק
״תכונות של כוכב״, נבט יצחקצילום: יצחק נבט

מחר (חמישי) תיפתח בחלל התצוגה מינוס 1 בתל אביב (שוקן 18) תערוכת הווידיאו־ארט והמיצב "SpaceTime", שתכלול עבודות מתוך אוסף "הארץ". המשותף לעבודות השונות שיוצגו הוא עיסוק במשתנים של חלל וזמן. חלק מהעבודות מתמקדות בשאלות של תנאי תצוגה ושל יחסי צופה־יצירה, חלקן מערערות את מעמדו של האובייקט האמנותי ומאתגרות תפישות ביחס לחד־פעמיות וללכידות של היצירה, וחלקן מרחיבות את חוויית הדו־ממד והתלת־ממד. עם זאת, מציינת אוצרת התערוכה, אפרת לבני, כל העבודות תרות אחר חשיבה מחדש על מושגי החלל והזמן. ״נוכחותם המרכזית של החלל והזמן מתבטאת הן כדרך לעסוק באקטואלי ובלוקאלי והן לבחינה חוזרת של שאלת הייצוג מול הפרטיקולריות ושל ההפרדה בין אמנות למציאות״, אומרת האוצרת.

נקודת המוצא של התערוכה אם כך היא שיש בידי המיצב והווידיאו היכולת לערער על שתי הקטגוריות ההכרחיות המאפשרות את הכרת המציאות כפי שהיא: החלל הפיזי הנדרש להצגת האמנות, ורכיב הזמן הנדרש לחוות אותה. שני המדיומים היחסית־חדשים הללו משתעשעים בתפישות המקובלות, מאתגרים אותן ומחפשים להן אלטרנטיבה, "שהיא בבחינת התגרות והתקפה על המציאות עצמה, עם תפישותיה המוסכמות: פוליטיות, חברתיות, מעמדיות ואחרות", אומרת לבני.

גיא גולדשטיין ,"Timetable" ,2010צילום: עמית שטראוס ורואי

האמן גיא גולדשטיין, למשל, מציג מיצב סאונד המורכב ממנגנונים מפורקים של מכשירי רדיו וטרנזיסטור שכל אחד מהם מכוון לקליטת תחנה מקומית אחרת והם משדרים כולם בו־זמנית. כשהם מפוזרים על שולחן במרכז החלל, נשמע מגוון סוגי תחנות ותשדירים.

במיצב הווידיאו של בן הגרי, המורכב ממקט מיניאטורי המדמה סביבה משרדית רגילה ומעט מיושנת, נראה על מסך המחשב דיוקן פניו של הגרי בעיניים סגורות, בעוד המדפסת פולטת על גבי נייר לבן את דיוקנו בעיניים פקוחות. "זוהי עבודה שמשתייכת למסורת האמנותית מסוג 'דיוקן עצמי של האמן' ובעת ובעונה אחת חורגת ממנה: במקום דמות האמן הספון בסטודיו, הגאון השקוע בעבודת המכחול, הגרי מציג כאן דיוקן וידיאו של האמן כפקיד או כארכיונאי העסוק בעבודת מיון וקיטלוג", כותבת לבני.

בעבודה ״תכונות של כוכב״ העלימה האמנית נבט יצחק תזמורת־מלווה מן הבמה והותירה במרכז את דמותה הבודדת של הזמרת אום כלתום, הנראית מליטה את פניה במטפחת שבידה, הסמל שנקשר להופעותיה.

עדן בנט יצרה את המיצב ״במה אחורית״ המערב בין שני סוגי אלמנטים: חפצים שלוקטו משיטוט באזורי בתי המלאכה והסדנאות של דרום תל אביב, וכאלה שנוצרו במיוחד בידי האמנית. עוד במשתתפים: מעיין אליקים, הילה בן ארי, נעמה צבר ושי רטנר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ