אחרי 500 שנה, התגלה ציור נשכח של הירונימוס בוש

צוות חוקרים השתמש בטכנולוגיה מתקדמת כדי לקבוע כי הציור "הפיתוי של אנטוניוס הגדול" נעשה על ידי האמן ההולנדי ולא על ידי אחד מתלמידיו, כפי שסברו עד כה

אבנר שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבנר שפירא

ציור בן כ–500 שנה של האמן ההולנדי הירונימוס בוש התגלה בארצות הברית. הציור, "הפיתוי של אנטוניוס הגדול", הנמצא בבעלות מוזיאון נלסון־אטקינס לאמנות בעיר קנזס סיטי במדינת מיזורי, היה מיוחס קודם לכן לאחד מתלמידיו של האמן. צוות בינלאומי של חוקרי אמנות שקד במשך חמש שנים על בדיקת הציור והשתמש בטכנולוגיה מתקדמת של קרינה אינפרה־אדומה כדי לקבוע כי הוא אכן יצירה של בוש.

המוזיאון בקנזס סיטי רכש את הציור בשנות ה–30 של המאה שעברה, אבל הוא נשכח במחסניו במשך שנים רבות, עד תחילת המחקר. הגילוי נחשף שלשום (שני) במוזיאון נורדבראבנטס בעיר הולדתו של בוש בהולנד, ס'הרטוחנבוס (בשמה המקובל, דן בוס), והוא יוצג שם בתערוכה רטרוסקפטיבית מיצירות האמן, המתקיימת במסגרת האירועים לציון שנת ה–500 למותו. יום השנה למותו יחול ב–9 באוגוסט.

הירונימוס בוש, "הפיתוי של אנטוניוס הגדול", 1510-1500צילום: אי־פי

הציור, המציג את הקדוש אנטוניוס אוסף מים בקנקן, נוצר קרוב לוודאי בעשור הראשון של המאה ה–16, מסרו החוקרים שעבדו על זיהוי הציור. להערכתם, ייתכן כי הוא היה חלק מיצירה גדולה יותר של בוש, או ששימש לוח אחד מתוך טריפטיכון שחלקיו האחרים לא שרדו.

"זו תוספת חשובה לגוף היצירות הקטן הקיים של בוש", מסרו החוקרים. "אף על פי שהציור לוטש בכבדות ונצבע יתר על המידה ברסטורציה שעבר במאה ה–20, טביעת האצבע של בוש בכל זאת ניתנת לזיהוי בסגנון משיכות המכחול". לדברי החוקרים, המפלצות הקטנות המופיעות בציור אופייניות לסגנונו של בוש, הידוע בדימויים האגדתיים שלו הנוטים לעתים למקאבריות.

הרטרוספקטיבה של בוש שבה יוצג הציור בהולנד היא הגדולה ביותר אי פעם ותכלול 20 ציורים נוספים ו–18 רישומים שלו. היא תיפתח בשבת בשבוע הבא (13 בפברואר) ותינעל ב–8 במאי.

הציור של בוש מוצג במוזיאון בעיר הולדתו, דן בוס צילום: אי־אף־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ