האמן שמתחקה אחר הסופר האוסטרי תומס ברנהרד

האמן רועי אפרת יציג, בתערוכתו "'קיפאון" שתיפתח בסוף השבוע בקיבוץ בארי, מיצב וידיאו בהשראת האוטוביוגרפיה של ברנהרד

איתן בוגנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רועי אפרת, "דדלוק" )פרט(, 2016
רועי אפרת, "דדלוק" (פרט), 2016צילום: רועי אפרת

תערוכת היחיד ״קיפאון״ של האמן רועי אפרת תיפתח מחרתיים (שישי) בערב בגלריה בארי שבקיבוץ בארי. בהמשך לתערוכות קודמות שלו יציג אפרת מיצב וידיאו שנעשה במיוחד למידות החלל, מיצב המורכב מחמישה ערוצים מסונכרנים, המוקרנים על גבי ציורים ואובייקטים תלת ממדיים. אפרת, המשלב כמה מדיומים כגון דוקומנטרי, מוקומנטרי, כוריאוגרפיה, וידיאו וציור, מספר בטקסט הנלווה לתערוכה כי כרקדן לשעבר יש בו תשוקה לחקור את הפונטציאל של הגוף. הוא עושה זאת ״בעזרת התעמקות בטקסטים קנוניים בהם אני משתמש כפלטפורמה לחיבור חוויה ייחודית וחדשנית המקשרת בין הקלאסי לעכשווי״.

בהתאם, נקודת המוצא לתערוכה הנוכחית היא חלקה החמישי של האוטוביוגרפיה של הסופר האוסטרי תומס ברנהרד, ״הקור״, שראתה אור בשנת 1981. בטקסט זה, דמות המחבר, שחלם להיות זמר, מצליחה להחלים ממחלה קשה תוך התמודדות עם הממסד. הרופאים והחולים הוותיקים במחלקה כופים עליה להתנהג כמו כולם ולהמשיך להיות חולה. באמצעות שילוב של הקרנות, ציורים וכוריאוגרפיה יבקש אפרת לשקף בחלל הגלריה את תהליך העבודה שלו — החל בניתוח הטקסט והכנת הסקיצות וכלה במיצב וידיאו וסאונד ממוחשב ומתוזמן. הציורים, כותב האמן, נעשו בהשראת הדימויים הספרותיים של ברנהרד (בתי החולים, הצנצנות הריקות, המעבדות וכו') ובהם פרטים על דמויות נוספות באוטוביוגרפיה המייצגות את תחושותיו של הגיבור ויחסו למערכת, לחיים ולפוליטיקה שמחוץ למוסד.

אוצרת התערוכה, זיוה ילין, מציינת שאפרת מתייחס בתערוכתו למצב הקיפאון שבו שרויה הדמות. הציור הגדול, למשל, המוצב במרכז החלל משמש כמפת ההתרחשות לסיפור: נראים בו מסדרון חדר החולים, חדר הבדיקות הרפואיות, המקלחות המשותפות והנפשה של הפנטזיות שלו. הדמות המוקרנת על הציור כאילו מהלכת בחלל וסובלת תדיר מהפרעות ושיבושים. חדר ההקרנה נהפך לסטודיו של האמן, שבו מוצגים ציוריו שהוא מכנה "התת מודע של תהליך היצירה".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ