תערוכה |

אמנות הלא של בוריס לוריא

תערוכה של האמן הניו יורקי 
בוריס לוריא, מייסד תנועת NO!art שראתה באמנות כלי פוליטי, תוצג במוזיאון מרסל ינקו בעין הוד, 
בחגיגות המאה לדאדאיזם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

במסגרת אירועי 100 שנה להולדת תנועת הדאדא, תיפתח בשבת בצהריים (25.6) במוזיאון ינקו־דאדא בכפר האמנים עין הוד תערוכה של האמן הניו יורקי בוריס לוריא, מייסד תנועת NO!art. לוריא, יליד לנינגרד, שמת בשנת 2008 בניו יורק בגיל 84, ייסד את תנועת NO!art כמחאה על הזרמים ששלטו בסצינת האמנות הניו יורקית דוגמת האקספרסיוניזם המופשט ואמנות הפופ. התנועה תמכה בהפיכתה של יצירת האמנות לכלי התוקף סוגיות פוליטיות כמו פשיזם, גזענות, קולוניאליזם ועוד.

מעבר לכך שמרסל ינקו, ממייסדי הדאדא, ובוריס לוריא הכירו היטב על רקע תערוכות משותפות שהציגו במהלך חייהם, תנועת האמנות של לוריא דמתה לדאדא בפרקטיקות רבות שאימצה ממנו, כגון ניכוס, ציטוט, השאלה של דימויים השגורים בתרבות, ובעיקר ברוח האבסורדית שהניעה אותה.

התערוכה במוזיאון הצפוני תתרכז בשש סדרות של עבודות מאמצע המאה הקודמת, מתוך רצון להציג את הקשר הגלוי והסמוי של לוריא לתנועת דאדא ולמרסל ינקו. יוצגו למשל עבודות במגוון טכניקות שבהן נוצר דימוי מצמד האותיות הלועזיות No, עבודות קולאז' המשתמשת בתצלומים פורנוגרפיים כמצע ליצירה, עבודות המתמקדות בדמויות נשים מפורקות המורכבות מחדש, עבודות תלת־ממדיות של סכינים נעוצים בגושי בטון לצד ערימות המדמות צואה, וסדרה נוספת של רישומים שאינה מאפיינת את יצירתו של לוריא, המציגה זוגות רוקדים. אוצרת התערוכה, רעיה זומר־טל, מציינת שהכללתן של יצירות אלו בתערוכה מהווה דיאלוג עם דמויות הרוקדים ביצירותיו הידועות של מרסל ינקו מתקופת דאדא.

במקביל יוצג במוזיאון מיצב הקיר "שוק התקווה" של האמן אורן פישר, המורכב מעבודות רדיי מייד וגרפיטי. אוצרת התערוכה, ניצן שובל־אבירי, מספרת שבמשך שנה פישר אסף ויצר בחומרים שונים מרחובות שכונת פלורנטין בתל אביב שבה הוא חי ופועל. ״העבודות מוצעות כמוצרי צריכה פיקטיביים המתאימים לכל אזרח בישראל. מוצרים אלו עונים לסטראוטיפים נפוצים בחברה העכשווית", כותבת האוצרת ומוסיפה שבעבודותיו מגיב פישר ״לבעיות אקטואליות בשפה ישירה והומוריסטית ומציגן במתכונת השוק הפתוח לכל״.

בארוע פתיחת התערוכה תופיע רינה שיינפלד במופע מחול דאדאיסטי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ