תערוכה

חרוט על חלון נטוש

תחושה פרה־היסטורית נוכחת בתערוכת האמן הדרום־אפריקאי רוג'ר באלן, המוצגת בתל אביב, שבין השאר צייר בשכבות צבע על חלונות בכלא נשים

איתן בוגנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן בוגנים

מחר בערב (חמישי) תיפתח בגלריה זימאק לאמנות עכשווית בתל אביב (ה׳ באייר 68) התערוכה ״תיאטרון ההתגלויות״ של האמן רוג׳ר באלן, החי ופועל כ-30 שנה ביוהנסבורג. באלן, שמתעד בארבעת העשורים האחרונים את שולי החברה בדרום אפריקה, בין השאר, מציג "דימויים עוצמתיים פסיכולוגית ומדויקים שמתקיימים במרחב שבין ציור, רישום, מיצב וצילום", כדברי אוצר התערוכה, ירון הרמתי. "תיאטרון ההתגלויות" מסכמת מהלך שנמתח לאורך שמונה שנים והיא כוללת עשרות צילומים, הקרנה של עבודת וידיאו ואף השקת ספר אודות הפרויקט.

התערוכה, מציין קולין רודס, פרופ' לאמנות באוניברסיטת סידני שכתב ספר על האמן, מהווה התרחקות מגוף העבודות הקיים של באלן ובה בעת גם את שיאה של האסתטיקה המיוחדת שלו, הקושרת יחד יצירת דימויים ומיצג תיאטרלי. היא מחולקת לשבעה פרקים אשר נעשו בהשראת חריטות שנחרטו ביד על גבי חלונות בכלא נשים נטוש — חלונות אפלים שנמצאו במקום. באלן מתחיל להתנסות עם תרסיסי צבע שונים על זכוכית, ואז רושם או מסיר את הצבע עם חפץ חד על מנת לאפשר לאור הטבעי לחדור פנימה.

רוג'ר באלן Sgt F de Bruin, Dep. of Prisons empl, OFS",1992",
רוג'ר באלן Sgt F de Bruin, Dep. of Prisons empl, OFS",1992", צילום: רוג'ר באלן

התוצאות מעלות על הדעת ציורי מערות פרה־היסטוריים: "החללים החשוכים, חסרי הממדים של הזכוכית הם בדים שעליהם באלן חורט את מחשבותיו ואת רגשותיו", כותב רודס, ומוסיף שצורות פנים דמויות־מאובנים וחלקי גוף מבותרים מתקיימים באי נחת לצד ערפילי צללים דמויי־רוחות רפאים — ״דימויים אלה נושאים את האפשרות לזעזע, לעורר השראה ואפילו לשעשע ולשמח את הצופים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ