למרות הוראת הסגירה - גלריה ברבור בירושלים פותחת תערוכה חדשה

ממשיכים כרגיל, אומרים בגלריה, אף שבעירייה הורו לסגור תוך 90 יום בעקבות הרצאת "שוברים שתיקה" במקום. התערוכה: של ביאנקה אשל גרשוני ואורי הולבן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בשבוע הבא תיפתח תערוכה בגלריה ברבור למרות ההנחיה מעיריית ירושלים לסגור את הגלריה לאלתר ולפנותה תוך 90 יום. בהודעה שיצאה לעיתונות על התערוכה נכתב: "למרות כל ההכרזות על סגירתה של הגלריה, אנחנו ממשיכות בראש מורם להביא תוכן איכותי ורלוונטי ולא לוותר מול ניסיונות איום, הפחדה והסתה". נועם כוזר מעמותת "בר קיימא" המפעילה את הגלריה, מסר ל"הארץ" כי "התוכנית היא להמשיך כרגיל. המכתב שהעירייה שלחה עם צו הסגירה לא הגיעה אלינו בינתיים, וכך או כך — מה שהעירייה טוענת הוא עובדתית לא נכון ולא יעמוד בבית משפט".

התערוכה המתוכננת היא תצוגה זוגית של ביאנקה אשל גרשוני ואורי הולבן, הנקראת "Slowland", ואצרו אותה מרב קמל ומיקה נשר. בתערוכה יוצגו פסלים וציורי מחשב של ביאנקה אשר גרשוני, מיצב פיסולי של אורי הולבן, ותתקיים גם הופעת פרפורמנס של הולבן. היא תיפתח ביום חמישי הבא (23.02) ותוצג עד ה–24.3.

יולי נובק, מנכ"לית "שוברים שתיקה", בהרצאה בגלריה ברבור בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

בשבוע שעבר זימן ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, את אנשי הגלריה לשימוע, כדי למנוע הרצאה של "שוברים שתיקה" שהיתה אמורה להתקיים במקום, בטענה שלפי ההסכם עם הגלריה אסור לקיים פעילות פוליטית בין קירותיה. אנשי הגלריה לא התייצבו לשימוע ומסרו במכתב מאת עו"ד יוסי חביליו, המייצג את עמותת "בר־קיימא", כי הזימון לשימוע יוצר חיבור פסול "בין הפעילות המתקיימת בגלריה, אשר כנראה לא נושאת חן בעיני גורמים שונים (משיקולים פוליטיים), לבין הסדרת שימוש העמותה בנכס". ההרצאה התקיימה לבסוף כמתוכנן, אל מול שתי מחנות בני כ–200 מפגינים של תומכים ומתנגדים.

הגלריה כבר זכתה להבעות של תמיכה וסולידריות מצד ארגונים ויחידים על המשך פעילותה, גם כאלו שלא בהכרח תומכים בתוכן הפעילות בה אבל מתנגדים נחרצות לצנזורה הממסדית. ארגון "אנו" פרסמה עצומה המצהירה כי כאשר ייאספו בה 500 חותמים, יישלח מכתב לברקת, לשרת התרבות רגב ולמנכ"ל משרד התרבות יוסי שרעבי, בדרישה שהעירייה תחזור בה מהכוונה לסגור את הגלריה. בעקבות האירועים אף הורד ניר ברקת הורד מרשימת המומלצים של קבוצת "הליכודניקים החדשים", שפירסמו בעמוד הפייסבוק שלהם כי 6,000 מחבריהם "מתנגדים לסתימת פיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ