כיצד השפיע יעקב פינס על אמנים אחרים

שלוש תערוכות חדשות, שייפתחו ביום שישי בירושלים, מתמקדות ביצירותיו של יעקב פינס ובאמנים שהשפיעו עליו או הושפעו ממנו

איתן בוגנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורית חופשי, "שמועה", 2017
אורית חופשי, "שמועה", 2017צילום: אורית חופשי

במלאות מאה שנים להולדת האמן והאספן יעקב פינס ייפתחו ביום שישי בצהריים שלוש תערוכות בירושלים: "אירופה: הרהורים — יעקב פינס והאקספרסיוניזם הגרמני" תיפתח בבית טיכו (רח' אג"ן 10). היא תכלול מבחר מתוך אוסף הרישומים וההדפסים של אמני האקספרסיוניזם הגרמני.

את מרבית העבודות הביאו לארץ בשנות ה–30 של המאה הקודמת אמנים, אספנים וחובבי אמנות שנסו על נפשם ממרכז אירופה, בעיקר מגרמניה, אשר ביקשו ליצור אי של תרבות. אוצרת התערוכה, רונית שורק, כותבת שאין באוסף המוצג תיעוד קפדני של הזרמים ושל התקופה, גם לא ייצוג מקיף של האמנים, אלא מקבץ של בחירות אישיות ומושכלות, אולי אף של זיכרונות, שלימים היווה את היסוד לאוסף המחלקה לרישומים ולהדפסים של מוזיאון ישראל. "בסיפור התערוכה חבוי סיפור נוסף של הגירה כפויה ובנייה מחדש", היא כותבת.

התערוכה מתמקדת ביצירותיו של פינס וביצירותיהם של חברי קבוצת "הגשר" שהשפיעה עליו, קבוצה שהוקמה ב–1905 בדרזדן ביוזמת ארנסט לודוויג קירשנר, קרל שמידט־רוטלוף, אריך הקל ופריץ בלייל, שלמדו כולם אדריכלות אך נטשו אותה לטובת האמנות.

תערוכה נוספת, "פרספקטיבה של מחאה", תיפתח בסדנת ההדפס (רח' שבטי ישראל 38). יהיו בה יצירות של רעיה בר־אדון, משה הופמן, אבנר כץ, שמעון צבר וגרשון קניספל. התערוכה שמה דגש על אמנים שחלקם בני דורו של פינס וחלקם תלמידיו, בני הדור השני של אמני חיתוך העץ בישראל.

יצירתם, כך לדברי אוצרי התערוכה, אריק קילמניק ואירנה גורדון, "נושאת אופנים שונים של ביטויי ביקורת, מהפכה ומחאה האופיינים למדיום".

התערוכה השלישית, "בגוף העץ: זוכי פרס פינס לגרפיקה ישראלית", שתוצג אף היא בסדנאות ההדפס, כוללת את עבודותיהם של הילה בן ארי, אסף בן מנחם, אלכסנדר ווז'יק, אורית חופשי ואלכס קרמר, חמשת זוכי הפרס המוענק מדי שנתיים במוזיאון ישראל.

אירנה גורדון, אוצרת התערוכה, כותבת שכל אחד מהאמנים פורש בתערוכה "מהלך צורני ותוכני של יצירתו בעזרת עבודות חדשות וישנות, וכולן יחד מבהירות עד כמה חיה מסורת חיתוך העץ באמנות העכשווית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ