ציורים שיוצאים בלילה, בשעה שבה מתרחשות האגדות

זרי פרחים לצד דמויות נטולות פנים מוצגים בתערוכת הציורים של קובי אסף שתיפתח מחר בתל אביב

איתן בוגנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן בוגנים

בגלריה זימאק לאמנות עכשווית בתל אביב (ה' באייר) תיפתח ביום שישי בצהריים התערוכה "Dis-Play" של קובי אסף. בתערוכה, שאצר ירון הרמתי, יציג אסף סדרת ציורים שעליה הוא עבד בעיקר בלילה, במעבר בין יום אחד לאחר, שעת הכושר שבה "מתרחשות אגדות, אז שדים ורוחות יוצאים אל העולם. אלה מופיעים ונעלמים בין לוחות העץ שעליהם מצייר אסף. לוכד וממסגר בנוקשות רגעים של תנועה וחיות — מפחלץ מקטעים של זמן", כותבת טלי קיים בטקסט התערוכה.

קובי אסף, ללא כותרת, 2017צילום: ירון הרמתי

בסטודיו הממוקם במקלט מצמיד האמן ניירות לקירות בעזרת יריעות מסקינגטייפ. באחת מסדרת הציורים למשל מופיע רצף של זוגות רגליים בגרסאות שונות, נעלי עקב אדומות הדורכות על רצפת הסטודיו כחלק מריקוד שלא יושלם לעולם. בציור אחר מונחים פרקדן חמישה פוחלצי ציפורים, דימויים שנלקחו מאוספי מוזיאוני טבע המקוטלגים במקור על פי טקסונומיה מדעית, כמו גם זבובים בשעת הזדווגות או ארנבת שצוירה בהשראת פיגורינת פורצלן.

קיים כותבת שכמה מהעבודות כוללות נופים וזירות התרחשות שבהן לא ביקר הצופה מעולם: על בימת תיאטרון המכוסה וילון, נמס או צומח הר מושלג, "ההר מגיח שוב מבין כיסאות הנדמים ככתמים מופשטים". בציור של מגדלי קלפים נראות שתי כפות ידיים בונות את הקומה השלישית ועשויות להיתפש כהרי נייר וכנוף מאולתר.

לדברי קיים, אסף משתמש בציוריו כבמה שעליה מופיעות דמויות מסיפורים שונים. דמויות עירומות נטולות פנים וזהות, קטועות חזה, "מבליחות ונעלמות בגוונים חיוורים, רקבוביים, מתמוססות ומשתקפות זו בזו כמראה". היא מוסיפה שחלקים מגופן של אותן דמויות אולי מסתתרים גם בין סדרת ציורי זרי הפרחים הצפופים. לדבריה, האמן מערבב בין מושאי הציור כדי לשבור את מבנה הסדרה, לקבול על הרצף הממסגר, "לאפשר לצופה קריאה חופשית נטולת היררכיות במאגר הדימויים. הוא מעוניין להפוך את קירות הגלריה למלכודות דבש. לשבות את מבט הצופה ביופי נצחי של רגע חולף". (דימוי: קובי אסף, ללא כותרת, 2017)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ