בין המלים ובין הדימויים

ארבע תערוכות, שייפתחו בשבת בבית האמנים בירושלים, כוללות בין השאר עבודות קיר, ציורים ומיצב

איתן בוגנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן בוגנים

בשבת בצהריים ייפתחו בבית האמנים בירושלים (שמואל הנגיד 12) ארבע תערוכות: פיטר יעקב מלץ, זוכה הפרס לאמנות חזותית ע"ש מירון סימה לשנת 2017, יציג את התערוכה "פתח לי שער". היא מורכבת ממיצב פיסולי־רישומי המכיל עבודות בתלת ממד ועבודות ציור על נייר, ומבקש בין היתר להטעין במשמעות את הארכיטקטורה של בית האמנים. המיצב של מלץ, כותבת אוצרת התערוכה טלי בן־נון, פותח בפנינו "שער אל מרחב פיזי ומטאפיזי המאיר על יחסי הגומלין בין אדם למקום, וקושר קשר אנושי בין המקום כמעצב שייכות זהותית לאדם, כמו גם נשא של הבטחה עבורו".

האמנית הדס חסיד תציג את "רכבות רפאים" שבמרכזה שתי עבודות שנוצרו במיוחד לחלל התערוכה: הראשונה, מדרגות, והשנייה, רכבות רפאים, ושתיהן תוצר של פעולות מדויקות ושיטתיות. אוצר התערוכה, ינאי סגל, מציין שלכל עבודה היגיון פנימי משלה — משימה ברורה שעל היוצרת לעמוד בה, כמו גם מערכת מגבלות נוקשה שאסור לסטות ממנה. "בכך מצליחות עבודותיה של חסיד להיות בה בעת תכליתיות לחלוטין ונעדרות כל תכלית, כמו כיבוש פסגתו של הר רק כדי לרדת ממנו חזרה מטה".

גל ברייר, "טאקי סגור", 2017

התערוכה "כסות" של נדיה עדינה רוז, לעומת זאת, מורכבת מסדרה של עבודות קיר מבדים — שמיכות, חלוקים, וילונות ועוד — שמהם מעצבת רוז סמלים פיוטיים של מטאפורות לחוויות חייה וחיי קרוביה. השירים והאובייקטים המרכיבים את תערוכתה של רוז מרמזים, "כי את הסיפור האמיתי יש לחפש בין המלים ובין הדימויים שעל הקיר, ואולי אף מעבר להם", לדברי האוצר חגי שגב.

תערוכה נוספת היא "טאקי סגור" של גל ברייר. בתערוכת הציור יש לוח משבצות שחור חוזר ברבים מן ציוריה. עליו פזורות צורות צבעוניות משוננות, ספק ענפים, ספק ידיים, אולי חלקי פאזל. המרחב הציורי של ברייר הוא המרחב הביתי: תחום הפנאי, המשחק והאינטימיות, אך גם מחוז המועקה והמחנק. הציורים גם מאזכרים מסורת של "פנטזיות אוריינטליסטיות, שהן גם פנטזיות על נשיות", כותבת אוצרת התערוכה, עלמה יצחקי, ומוסיפה שגיבורת הפנטזיה היא אשה־ילדה "השוגה במשחק ובחלומות; בעת ובעונה אחת מתגלה בציורים גם בדידותה של מי שכלואה בתוך ארמון והכמיהה להימלט ממנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ