איתן בוגנים

בגלריה ללימודי אפריקה במגדלי אלרוב בתל אביב (רוטשילד 46) ייפתחו במוצאי שבת שתי תערוכות: ״אפריקייד״, תערוכה קבוצתית שבמרכזה משחקי מחשב מאפריקה, ו״בית לבן״ של האמנית המרוקאית עיישה אל־בלואי.

״אפריקייד״ תתמקד במשחקי וידיאו כמדיום אמנותי באפריקה. יוצגו בין השאר שבעה משחקים ממדינות שונות, בהן מרוקו, אלג'יריה, ניגריה, דרום אפריקה וקמרון. המשחקים, כותבת אוצרת התערוכה עידית טולידאנו, "מגלמים מגוון מקורות השראה והשפעה, ובכלל זה מרכיבים אסתטיים מקומיים כמו גם מיתוסים כלל אפריקאיים, וכן מסורות עיצוב מערביות ומזרחיות״. היא מביאה לדוגמה את "אאוריון", משחק פנטזיה השאוב מהמיתולוגיה והפולקלור של אפריקה ומתרחש בעולם ייחודי המכונה אאוריומה. עלילתו ודימוייו החזותיים מושרשים בתרבות של קמרון ואמנותה, אך גם במסורות שאפשר למצוא במדינות אחרות באפריקה. הדימויים החזותיים, בהם נופים ובגדים, מבליטים לדבריה את עושרה וייחודה של תרבות אפריקה.

במקביל, תציג בחלל המבואה עיישה אל־בלואי את התערוכה ״בית לבן״ ובה סדרה של איורים שבהם האמנית והאדריכלית המרוקאית מתמקדת ביחסים הנרקמים בין האזרח למרחב העירוני שבו הוא מתגורר. זהו מבט פוליטי, חברתי ותרבותי על החברה המוסלמית במרוקו בדגש על עיר הולדתה ומגוריה, קזבלנקה. בתערוכה יוצגו עבודות משתי סדרות שונות. האחת עוסקת ״בביקורת על הממסד המרוקאי והחלטותיו האורבניות המושחתות תוך השמת דגש על זכויות אזרח והחלטות המנצלות זכויות אדם פוסט קולוניאליסטיות אירופאיות״, כותב אוצר התערוכה, שרון תובל. השנייה קוראת לשוויון זכויות במרוקו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ