תערוכה

כשקריסטל הרים מתפוצץ

שש אמניות אירופיות יציגו בגלריה מנשר בתל אביב תערוכה החולקת גישה ייחודית לחומר, שנעה בין מסורתיות לאסתטיקה עתידנית

איתן בוגנים
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ביאטריס לוצה , "Beyond the Other Side of Control" , מתוך עבודת ודיאו
צילום: באדיבות האמנית
איתן בוגנים

תערוכה קבוצתית של שש אמניות החיות ויוצרות באירופה, "Transmission", תיפתח מחר בערב (7.9) בגלריה מנשר בתל אביב (דויד חכמי 18). האמניות הן בוגרות של תוכנית התואר השני של ה-Royal College of Arts and Design, שם הן חברו זו לזו בעת לימודיהן בלונדון. על אף שהן בגילים שונים — המבוגרת בהן היא ילידת 1977, והצעירה ילידת 1991 — עבדו האמניות יחד כקבוצה על התערוכה, ללא אוצרת, ואף עמלו לבנות את המיצג המרכזי, ששובר את חלל הגלריה ומרכז סביבו ובתוכו את העבודות של כל אחת מהן.

העבודות הנכללות בתערוכה, ציורים, הדפסים, וידיאו או פסלים, "חולקות גישה ייחודית לחומריות, הנעה בין מסורתיות לאסתטיקה עתידנית", כלשונה של קרן גולדברג, כותבת טקסט התערוכה. היא מוסיפה כי האמניות יוצקות, לוחצות, מצליבות או מנפצות חומרים שונים ״"ליצירת פורטרט מרחבי של לייבור פיזי, שבו עצמים, מידע, אנשים וחומרים משדרים זה לזה ומשפיעים זה על זה".

ג'וליה פרנק למשל, אמנית החיה ויוצרת באנגליה ובאיטליה, תציג עבודות מתוך סדרת ה״"קרטוגרפיות הפיקטיביות" שלה — עבודות מופשטות וצבעוניות בקנה מידה גדול, שנוצרו בטכניקת ציור־פעולה בה לוחצת האמנית צבעים תעשייתיים לתוך משטחי פלסטיק. לורה אוניל הבריטית תציג לצידה סרט אנימציה ממחושבת קצר בסגנון מדע בדיוני בעל גוון חברתי, שבו העתיד עדיין לא לבש צורה.

עבודת וידיאו נוספת, של האמנית הדרום־אפריקאית ביאטריס לוצה, החיה ועובדת בלונדון ובציריך, מתארת התפוצצות דרמטית של קריסטל הרים בהילוך מהיר. שרלוט ויסטון האנגליה תציג מספר הדפסי משי בהם מופיע אותו דימוי של מבנה אדריכלי פיקטיבי שיצרה בגרסאות צבעוניות שונות.

יאנינה לאנג, הגרמניה במקור, תציג יציקות ברונזה של פולגוריטים — צינורות טבעיים הנוצרים כאשר ברק פוגע באדמה. ואילו ולנטינה פיני, האמנית השוויצרית, תציג לצידה פסלי גבס מופשטים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ