תערוכה |

גבולות ורודים בין נרקיסיזם לאגו מתפורר

בגלריה השיתופית החדשה "נולובז" בת"א תוצג התערוכה הקבוצתית "תשובה לבעיה" ובה גם הפיתרון שמצאו האמנים לשאלת חלוקת החלל ביניהם

איתן בוגנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן בוגנים

הערב (14.9) תיפתח התערוכה הקבוצתית "תשובה לבעיה" שתחנוך את החלל השיתופי לאמנות "נולובז" בתל אביב (זבולון 17), ובה משתתפים 14 אמנים שהחליטו בשנה האחרונה להקים את הגלריה. התערוכה הראשונה שתוצג בחלל התעצבה לאחר כמה חודשים של דיונים, שבהם הוחלט בין השאר לסמן את החלל בגריד (מערכת צירים), כך שגבולות הגריד הופכים להיות ההאוצרים של התערוכה ומאפשרים לכל אמן חופש להציג את עבודתו בתוך המשבצת הנתונה.

התערוכה הראשונה בוחנת שאלות על עצם ההתנהלות של קבוצת אנשים המתקבצים למען מטרה משותפת. "כיצד תצליח קבוצת האמנים להסתדר בשטח שהוקצה לכל אחד מהם? אילו חיכוכים ובעיות יצוצו במהלך ימי ההקמה? מי יחוש תסכול? מי ייקח על עצמו תפקידי הובלה? האם אפשר לרצות את כולם? האם הרוב קובע? מה הסיכוי של תערוכה שהוקמה כך להיות מעניינת ומוצלחת?" תוהים חברי הגלריה החדשה.

גיורא ברגל, "פשיטה", 2014צילום: גיורא ברגל

על אף השוני הניכר בין אופי העבודות של חברי החלל השיתופי, בתערוכה עצמה בולט השימוש ברדי־מייד ובאסתטיקה של דלות החומר, ומראות מן החוץ שחדרו למשבצות. גיורא ברגל למשל הציב את "השבט הנעלם", מיצב פינה הכולל ארגז פלסטיק אדום, פטיפון ישן, סובנירים מעץ, פסל חרס קטן, צרור מפתחות, מסכת פולחן ומספר ציורים תלויים על קיר, שאחד מהם מתאר סצינה של פשיטה אכזרית בין שבטים באפריקה. לצדו משרטט אורי הולבן במיצב ניאון את הגבולות הזרחניים הוורודים שבין נרקיסיזם, אובדן זהות ואגו מתפורר.

רקפת וינר עומר תציג ציור של כלב המשמש גם כבדיחה פרטית על גריד חלוקת הגלריה, ומתייחס בין היתר לפוטנציאל ההרסני שבדינמיקה בין אנשים. עדי זילברמן תציג קולאז' דיו המתאר דמות אשה, ואילו עדי ארגוב תציג מחברת רישומים.

רענן חרל"פ תלה עלים יבשים מקרשי בנין משומשים, ואלינה רום כהן תציג רישום ובו רואים דלת סתרים של גן חיות. אליסף קובנר יציג ציור נוף שצייר בארונית שהוא מצא ושיפץ, יואב הירש יציג שלושה ציורים, וסיון גרוס מביאה פרט מתוך מחקר על חדרי מדרגות כשטח ציבורי, המשקף את יחסי השכנים ואת יחסי הקהילה בחברה.

קרין מנדלוביץ תחשוף פסל רדי־מייד "המכיל קידוד ביוגרפי שמשתמש בחומרי ארכיון אישיים המחברים בין זמנים שונים", כדבריה. אבינועם שטרנהיים יציג פסל בגודל אנושי הפונה לחלון הראווה. ירמי עדני הציב את "עמוד בצד", ונאוה איזסקו תציג בובת בד במה שמדמה דוכן מכירה של "דברי אמנות".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ