העיר שצוירה לה יחדיו

יצירות על חלומות ועל גיאוגרפיה יוצגו בביאנלה השלישית של ירושלים לאמנות עכשווית שתיפתח ביום ראשון

איתן בוגנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבנר שר, מתוך "950 מ"ר — טופוגרפיות חלופיות”, 2017
אבנר שר, מתוך "950 מ"ר — טופוגרפיות חלופיות”, 2017 צילום: שוהם אפרתי

ביום ראשון הקרוב תיפתח הביאנלה השלישית של ירושלים לאמנות יהודית עכשווית. היא תימשך יותר מחודש ותכלול עבודות של 200 אמנים מרחבי העולם שיציגו בשמונה מתחמים שונים — מוזיאון מגדל דוד, מוזיאון ארצות המקרא, בניין פולונסקי במכון ון־ליר, האכסניה האוסטרית בעיר העתיקה, בית חסיד בעמק רפאים, בניין בזק ברחוב שופן, מוזיאון סקירבל בהיברו יוניון קולג' ומוזיאון אסירי המחתרות במגרש הרוסים.

כותרת הביאנלה, "קווי פרשת מים", לקוחה מתחום הגיאולוגיה ומתייחסת לאוסף הנקודות שבהן טיפת גשם מתפצלת לשני זרמים או יותר. העיסוק בקו פרשת המים באופן מטאפורי מאפשר חקירה של הנקודות בהם יחידים וקבוצות מתפצלים לזרמים שונים. רם עוזרי, מייסד הביאנלה, כותב שהשנה הם בחרו להתמקד בשאלה איך אמנות עכשווית יכולה להיות רלוונטית לשיח ובאילו מקומות אמנים, אוצרים ויוצרים יכולים לקחת חלק בעיצוב ההווה והעתיד של העם היהודי.

בין התערוכות שיוצגו במתחם בזק ברחוב שופן נמנות "ארץ החלומות לא נמצאה" (אוצרת: מריה וייטס) שבה אמנים שהיגרו מברית המועצות כילדים מציגים את ההגירה מנקודת מבט של געגועים לזיכרונות ילדות והתערוכה הקבוצתית "מים, לב, פנים" ( אוצרת: אביטל נאור וכסלר) המתמקדת במערכת היחסים שבין האמן לצופה.

במוזיאון מגדל דוד תוצג התערוכה "950 מ"ר — טופוגרפיות חלופיות" של אבנר שר, אמן ואדריכל הבוחן את המתח בין הקביעות ובין הארעיות בגיאוגרפיה הרוחנית והאורבנית של ירושלים. נקודת ההתייחסות של האמן היא העיר העתיקה של ירושלים שבה מרוכזים האתרים הקדושים ביותר לשלוש הדתות המונותאיסטיות. על חומות העיר העתיקה הפונות לעיר החדשה הציב שר מבנה דמוי סוכה, אדום ועטוי במפות העיר העתיקה והחדשה.

על המבנה הדפיס תוואי של מפה אוטופית. הוא חיבר את מפות העיר העתיקה והעיר החדשה, כך שרחובות העיר החדשה שונו והוצרו כסמטאות העיר העתיקה. "כך נוצר דימוי הקרוב למציאות אך פנטסטי, סינתזה בין חדש וישן, שממחישה עד כמה שבירה אשליית הקִדמה", מציינת אוצרת התערוכה, סמדר שפי.

תגיות: