הקשר בין אמנות לאדריכלות

האדריכלות הברוטליסטית בת"א עומדת במרכז אירועי "אוהבים אמנות. עושים אמנות" שיתקיימו בסוף השבוע

איתן בוגנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן בוגנים

אירועי "אוהבים אמנות. עושים אמנות", שייפתחו הערב ברחבי תל אביב ויימשכו בסוף השבוע, יתמקדו בקשר שבין אמנות לאדריכלות, ובפרט האדריכלות הברוטליסטית — "העיר האפורה" בתל אביב. בין השאר יוצגו עבודות תלויות־מקום, סיורים במבנים ציבוריים, עבודות וידיאו, מיצב מציאות מדומה, שלל תערוכות, 150 סטודיואים פתוחים ועוד.

"בטון חצוף" הוא שם התערוכה המרכזית, שתתרכז במתחם הסובב את מוזיאון תל אביב והקריה, שבו נמצאים כמה מבנים איקוניים. היא תכלול עבודות תלויות מקום, בהן כאלה שעתידות להישאר לטווח ארוך, המשלבות אמנות עם התכנון העירוני.

מאיר רקוץ׳, "He died, she survived". שנה: 2017

מעיין אליקים למשל ביצע תכנון מחודש לכיכר אירופה (שאול המלך 35), "המתרגם לפעולות פיסוליות בבטון ובצמחייה את היחסים בין המבנים ואת ההיגיון האדריכלי שהניע את יוצריהם", כדברי אוצרת התערוכה, הילה כהן שניידרמן. ואילו יוחאי אברהמי ומיה שרבני־אלרן יצרו סיור מודרך באוסף הקבע של בית הקיבוץ הארצי (לאונרדו דה וינצ'י 13), שהשתמר כמעט בשלמותו מאז שהוצב בבניין בשנות ה–60.

בין המציגים הנוספים: ניר עברון עם עבודת וידיאו; מיצב מציאות מדומה של ענבר חגאי; מיצב של תכלת רם ויעל אפרתי; עבודת קבע של אלונה רודה ועוד.

בסמוך, בבית אריאלה (שאול המלך 25), תיפתח התערוכה הקבוצתית "יבש", ובה עבודות הנשענות על המצב הגולמי, הסגפני, בחומר המספיק לעצמו. "הצבת העבודות העכשוויות בחלל מציעה נוכחות יותר בוטה של האמנות בבניין — לא רק כעיטור, אלא גם כהתערבות, כולל היטפלות לעבודות הקיימות", מציינת כהן שניידרמן.

בחלק הדרומי של העיר יתקיימו כמה אירועים, ביניהם פתיחה של כמה תערוכות בגלריה "מקום לאמנות" (שביל המרץ 6): הצלם מאיר רקוץ׳ יציג את

"Morbidity & Mortality Report", על שם דו"ח שבועי של המרכז האמריקאי לבקרת מחלות ומניעתן, המכיל סטטיסטיקות שממקמות את החולים ואת הבריאים על ציר שבין חיים ומוות. העבודות בתערוכה "עוסקות באגבי והמונומנטלי של חיים על רצף", מציינת האוצרת, רות פתיר. לצד זה תיפתח תערוכת יחיד ראשונה לגדי צדר, "כחול", ומיכל רכטר לויט תציג את ״שתיקה.

עוד כמה מהאירועים בסוף השבוע הזה: שי זילברמן ישיק יצירה חדשה בפרויקט "קיר בעיר" (אבן גבירול 69), המורכבת מקולאז'ים; בחלל המקרר (החשמונאים 88) תיפתח התערוכה הקבוצתית "המקרר 2017" אשר "עוסקת בקשר בין סביבה לנפש, בין פעולות יום־יומיות לדרך שבה אדם ואשה מניעים סיבות ותוצאות בחייהם", כדברי האוצרות, גילי זיידמן ואיריס פשדצקי; בגלריה תיאטרון החנות (העליה 31) תיפתח התערוכה "פרויקט דה לה שמאטע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ