תערוכה

מעפעף ומפרפר: על התערוכה "סכר פרפר" של אורי ניר

כנף פרפר על עדשת עינו של האמן אורי ניר היא פרט אחד בתערוכתו המורכבת והייחודית במשכן לאמנות בעין חרוד

איתן בוגנים
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אורי ניר, "סכר פרפר", 2017
אורי ניר, "סכר פרפר", 2017
איתן בוגנים

את תערוכת היחיד של אורי ניר, "סכר פרפר", שתיפתח בשבת בצהריים במשכן לאמנות בעין חרוד, בחר האמן לערוך כמעין מחרוזת: בקצות מבנה המשכן מוצגים שני סרטים, וביניהם סדרות של פסלים. בבסיס התערוכה עומד השיר ״Macoal״, המתאר יקום משפחתי שבו "מילים כבולות לזהויות, תודעות שוכנות זו בזו, ועובדות קטנות תופחות לממדים ענקיים עד כדי טשטוש ההבחנה בין קטנוניות למופרזות ובין מחמאות לעלבונות. יקום שבו כל איבר הוא גורל" — כלשון האמן.

השיר עצמו מופיע בתערוכה בצורתו הגרפית כשהוא מודפס על גיליונות נייר דקיקים ומקיף את אחד החללים שבתערוכה, וכמו כן בפס הקול של הסרט ״Macoal״ ובשלל קעקועים על עורה של הדמות הראשית בסרט. אותה דמות היא בנו בכורו של האמן, והוא מצולם מטייל בשטח "גן הסלעים" בפארק גני יהושע בתל אביב, מחזיק את אחותו הקטנה בחבל בעוד היא מרחפת באוויר, רתומה לזוג בלוני הליום עצומים.

לשני הילדים, כמו גם לסביבה בה הם מצויים, יש מראה לבקני משהו בגלל מצלמת האינפרא־אדום שבה צולם הסרט. גופו של הילד מכוסה כולו אפוא בקעקועים שונים המגלמים את האפשרות להיפטר מאחותו ולשחרר אותה לשמיים, קעקועים אשר, כדברי האמן, "עוצבו כמפה כרונולוגית דחוסה של סימני אבלות, שאילו נאלץ לחיות עם האשמה של שמיטת החבל, היה ממלא בהם את שטח גופו כל חייו".

על הסרט האחר, שעל שמו קרויה התערוכה, מספר ניר שהוא צולם כמעט במקרה, בזמן חופשה שבילה עם משפחתו באי בתאילנד בקיץ 2013. שם הם גילו כי תוחלת חיי הפרפרים באי חופפת את זמן שהותם בו. הסרט בן 20 הדקות עוסק אם כן בתעופת הפרפרים וביחסים בינה ובין שני הילדים, אולם הפעם הגיבורה היא עין, "העין שלי, שכנף של פרפר שהוחדרה אל מתחת לעפעפיה באמצעות חומר מרדים, מכסה את הקרנית שלה", מסביר ניר.

במרכז החדר המוקף בדפי השיר, ממוקם אי של ספסלים עשויים מגלילי גז מפלדה מחלידה, ובכניסה לחלל מצויים אותם בלוני הליום עצומים מהסרט, נפוחים מאוויר ומגבילים את פתח הכניסה לאולם המרכזי.

בין הבלונים משתלשלים מהתקרה ערב רב של אובייקטים הנראים במבט מרחוק כהצבר של צמחי ים מרהיבים, ואילו במבט מקרוב מתברר שאלו דגמים של אוזניים המעוטרות בקעקועים ובעגילים, דבוקות האחת לשנייה ומוחזקות בשפופרות של טלפונים ציבוריים "מזוהמים מאין־ספור מגעים אנונימיים ברחוב", טורח לציין האמן. לדבריו, דגמי האוזניים מבוססים על סריקת האוזן של בתו מתקופת ינקותה, והם מתארים "שלבים אפשריים במטמורפוזה של 'פרפר אוזניים'".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ