דמוקרטיה או שלטון ימין: שיחה עם בן־גוריון, האיש שהקים את ישראל

אחרי שגילו במקרה את סלילי הצילום של ראיון נדיר שהעניק בן־גוריון באחרית ימיו, יצאו הבמאי יריב מוזר והעורכת יעל פרלוב לחפש את הקלטות הקול שלו. עם צאת סרטם "בן־גוריון, אפילוג" הם מספרים כיצד הוא מאיר את דמותו של מייסד המדינה ואת חששותיו להישרדות הדמוקרטיה הישראלית

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

כמעט 50 שנה נשמר הראיון הגנוז עם דוד בן־גוריון בארכיון ירושלמי מבלי שאיש יבחין בקיומו. אלפי סרטים, תוכניות וכתבות צולמו והופקו על האיש, אך דווקא הראיון המצולם הכי אישי, הכי מיוחד והכי ארוך עם אבי מדינת היהודים הצליח לחמוק מהרדאר של טובי התחקירנים והביוגרפים.

לפני שלוש שנים נגאל הראיון הזה מבדידותו. זה קרה לגמרי במקרה. הבמאי יריב מוזר והעורכת יעל פרלוב הגיעו לארכיון הסרטים ע"ש סטיבן שפילברג, השוכן באוניברסיטה העברית בהר הצופים, כדי לצפות בסרט "42/6" — סרט עלילתי נשכח על חייו של בן־גוריון, שביים אביה של פרלוב, חתן פרס ישראל לקולנוע דוד פרלוב. הסרט, שיצא לאקרנים ב–1970 ובו גילם ישראל גוריון את בן־גוריון הצעיר, לא זכה להצלחה ונעלם זמן קצר לאחר מכן מבתי הקולנוע ומהתודעה הציבורית. פרלוב ומוזר צפו בו מתוך כוונה לערוך לו רסטורציה ולהנגישו מחדש לציבור.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ