ממחאת המטריות ועד בחירת טראמפ: רופרט ראסל יצא לבדוק מהו חופש

בנו של קן ראסל ניסה לברוח מהייעוד הקולנועי שלו, אבל אחרי סיבוב באקדמיה הוא הבין שאת השאלות הגדולות אפשר לשאול עם מצלמה. לקראת הקרנת סרטו "חופש לזאבים", המתעד מחאות ברחבי העולם, הוא מספר למה הוא אופטימי לגבי עתיד האנושות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחאת המטריות בהונג קונג, 2014
מחאת המטריות בהונג קונג, 2014צילום: אי־פי
נטע אחיטוב
נטע אחיטוב

"חופש לזאב הוא מוות לכבשה", כתב הפילוסוף הפוליטי ישעיה ברלין והתכוון לכך שחופש, חיובי ככל שיהיה למי שנושא אותו, עשוי להיות מסוכן לאחרים. לדוגמה, חופש רב מדי למנהיגי מדינות הוא בעל פוטנציאל סכנה לאזרחים. את הרעיון הזה ביקש להציג הבמאי הדוקומנטרי והדוקטור לסוציולוגיה, רופרט ראסל, בסרטו "חופש לזאבים".

הסרט, שיוקרן בפסטיבל "סולידריות" בסינמטק תל אביב ב–28 באפריל, מבקש לבחון את המושג "חופש" בהקשרו הפוליטי. הוא עושה זאת על ידי תיעוד חמש מחאות ברחבי העולם, אנימציה ומומחים רבים שדנים בסוגיה. "חופש הוא האידיאל הכי חזק בעולם כרגע", מצדיק ראסל את בחירתו ומספר שנקודת המוצא שממנה יצא לסרט היא השאלה "מהו חופש?". הסרט לא מספק תשובה חד משמעית, אבל עולות בו כמה תשובות מעניינות. למשל, זו של ראחד ג'אנוצ'י, מנהיג המפלגה האיסלאמית אנאחדה בתוניסיה: "כשאנחנו מדברים על חופש, אנחנו מתכוונים לחופש יחסי".