לעשות צדק עם מצלמת קולנוע

"גרניטו", סרט חדש על גואטמלה, מגולל את האופן שבו יצירה תיעודית קולנועית הובילה, לראשונה, להעמדה לדין באשמת רצח עם

לארי רוטר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לארי רוטר, ניו יורק טיימס

צופי קולנוע שאינם תושבי אמריקה הלטינית עשויים שלא לדעת מה פירוש המושג "גרניטו" (Granito), אבל הסרט התיעודי החדש של פמלה ייטס, הנושא שם זה, מלווה בכותרת משנה שמשמעותה לא יכולה להיות ברורה יותר: "איך ללכוד דיקטטור".

העריץ הוא הגנרל אפראין ריוס מונט, אשר במשך 17 חודשים עקובים מדם בתחילת שנות ה-80 של המאה הקודמת הנהיג חונטה צבאית בגואטמלה. ואילו גרניטוס הם שוחרי זכויות האדם הרבים, אשר בעבודה משותפת הצליחו עכשיו להביא להאשמתו ברצח עם בבית משפט בספרד.

באופן חריג, האשמות אלו מסתמכות, בין היתר, על ראיות מהיצירה של ייטס עצמה, שעלתה עתה לאקרנים בארצות הברית. אבל "גרניטו" הוא יותר מאשר מדריך להבאתו לדין של עריץ; הוא גם תהליך ההתבוננות האישי של ייטס, דוקומנטריסטית אמריקאית, על המטרה והמלאכה של יצירת קולנוע תיעודי, על יותר מ-50 שנות היסטוריה סוערת בגואטמלה ועל האופן שבו התגבשו דעותיה על שני נושאים אלו.

"אחד האתגרים הגדולים ביצירה של ‘גרניטו' היה להיות כנה מבחינה רגשית כלפי האדם שהייתי" בתחילת שנות ה-80, אומרת ייטס בראיון בביתה שבברוקלין. "זה גרם לי לחשוב על מה שחשבתי אז, איך ראיתי את העולם בשחור ולבן ובצורה דו-ממדית ומה אני חושבת על העולם כיום".

"גרניטו" הוא איפוא גם השלמה וגם פרשנות לסרטה הראשון באורך מלא של ייטס, "כשההרים רועדים". הסרט התיעודי ההוא צולם לפני 30 שנה כמעט, בשיא שלטונו של הגנרל ריוס מונט, והציע הצצה נדירה אל המהומה שהתרחשה בגואטמלה מנקודת מבטם של המנהיגים הצבאיים ושל לוחמי הגרילה המרקסיסטים-לניניסטים שניסו להפיל אותם.

האנתרופולוג דייוויד סטול, החוקר את גואטמלה, אומר כי הוא ממשיך להציג את "כשההרים רועדים" בשיעורים שהוא מלמד, "כי יש בו היקף נהדר של חומרים מצולמים והוא מיטיב להציג לסטודנטים את המידע החזותי על גואטמלה. ברור שיש לו פרספקטיבה של סולידריות המניחה שהגרילה מייצגת את העם, כך שהוא מוגבל מהבחינה הזאת. אבל יוצרי סרטים תמיד חייבים לפשט את הדברים".

במידה מסוימת ייטס איננה חולקת על הערכות אלה. "הייתי צריכה להיות ספקנית יותר", היא אומרת. "חשבתי שהטובים ינצחו, שתנועת הגרילה והחברה האזרחית שתמכה בה צודקות ושהכוח של ההיסטוריה בצד שלהן. אבל זה היה הרבה יותר מסובך מזה, וזה לא קרה". במקום זאת, הסכם שלום שנחתם בשנת 1996 הביא לעליית שורה של מנהיגים אזרחיים נטולי כוח במידה רבה.

מוניטין מוכתמים

לאחר ההקרנה הפומבית הראשונה של "כשההרים רועדים" בגואטמלה, בשנת 2003, ניגש אל ייטס עורך דין וביקש לדעת אם הקטעים המצולמים שברשותה אשר לא נכנסו לסרט עשויים להכיל חומר מפליל נגד הגנרל ריוס מונט, כיום בן 85, ומנהיגים צבאיים אחרים.

התברר שאכן כך. בין השאר היה שם ראיון עם הגנרל ריוס מונט שבו הוא מתגאה בעוצמתו ובשליטתו במתרחש במדינה. ריוס מונט אמנם נשאר בגואטמלה, אשר סירבה להסגירו, אולם גילוייה של ייטס - הנראית בתחילת הסרט כשהיא בוחנת סלילי סרטים ישנים - משמשים כעת ראיה בתביעה המתנהלת נגדו במדריד באשמת רצח עם.

"זו הפעם הראשונה שראיות מצולמות בווידיאו מתקבלות בבית משפט בספרד, כך שנקבע כאן תקדים חשוב", אומרת אלמודנה בברנבאו, עורכת דין מספרד המעורבת בתיק ריוס מונט וגם מופיעה ב"גרניטוס". "מעצם טבעה של התדיינות משפטית בענייני זכויות אדם, כמעט כל הראיות הן עקיפות או נסיבתיות. כך שזו אולי ההוכחה הישירה ביותר שניתן לספק. יש לנו תיאוריה של אחריות פיקודית על הפשעים, והוא מודה בבירור כי הוא בשליטה וכי הוא יודע מה הם עושים".

הדמות המרכזית המעוררת השראה ב"כשההרים רועדים" היא ריגוברטה מנצ'ו, פעילת שלום ותומכת בקידום זכויות בני המאיה, אשר זכתה בפרס נובל לשלום בשנת 1992. ואולם, בסוף שנות ה-90 הוכתמו המוניטין שלה בראיות, שהוצגו בספרו של ד"ר דייוויד סטול ובדיווח ב"ניו יורק טיימס", ולפיהן רבים מן הפרטים המרכזיים באוטוביוגרפיה שלה שהיתה לרב מכר, "אני, ריגוברטה מנצ'ו", היו בדויים או מוגזמים.

למנצ'ו, שהגישה את התלונה המקורית על רצח עם נגד הגנרל ריוס מונט, יש תפקיד מצומצם בהרבה ב"גרניטו", כאחת מתשעה לוחמי זכויות אדם בולטים, שביניהם גם ייטס עצמה. הפעם תשומת לב רבה יותר מוקדשת לפרדי פצ'רלי, מנהל הקרן לזיהוי משפטי בגואטמלה, אשר מאז אמצע שנות ה-90 הוביל את המאמצים לחשוף את קברי האחים של קורבנות מלחמת האזרחים בגואטמלה.

גיבורים אלמונים

הסכסוך בגואטמלה החל בשנת 1960, שש שנים לאחר שהפיכה אמריקאית מאורגנת הביאה להפלתו של נשיא נבחר, ונמשך 36 שנים. ההערכה היא כי לפחות 200 אלף בני אדם נהרגו, יותר מ-90% מהם בידי כוחות הממשלה. ואולם, מחוץ לגואטמלה לא רבים יודעים על היקפה של האלימות, וזו אחת הסיבות לכך שפצ'רלי בירך על התעניינותה של ייטס בנושא. "אנחנו מאמינים שהסיפור של מה שקרה בגואטמלה צריך להיות מסופר, ושזו האחריות שלנו לספר אותו ולתת לקורבנות לדבר", הוא אומר. "שמעתי שמתייחסים לכך כאל ‘מלחמה נשכחת' או ‘מלחמה נסתרת', וזו אכן ההרגשה".

פצ'רלי צפה ב"כשההרים רועדים" כשהיה בן 12 וחי בגלות בניו יורק, לאחר שאביו עורך הדין קיבל איומים על חייו. "כשגדלתי הייתי עסוק בלנסות להיות ניו-יורקי, והסרט הזה היה מבחן מציאות רציני בשבילי", הוא אומר. "היה קשה לראות שזה מה שקרה בזמן שאני הייתי במשחקים של היאנקיז". עדותו בהליכים המשפטיים נגד הגנרל ריוס מונט באשמת רצח עם צולמה לסרטה של ייטס.

"גרניטו" הוקרן בפסטיבלי קולנוע ובהם סאנדנס והפסטיבל הבינלאומי לסרטים בענייני זכויות אדם (Human Rights Watch International Film Festival), ועתה הוא מוקרן בהקרנה מסחרית בניו יורק ובלוס אנג'לס כדי לעמוד בקריטריונים של התמודדות על מועמדות לפרס האוסקר. הפרויקט כולל גם סדרה של סרטים חינוכיים קצרים ויצירת מסד נתונים של זיכרונות מתקופת הסכסוך, חלק ממה שג'ון ביאג'י, מנהל פסטיבל הסרטים על זכויות אדם, מכנה "אסטרטגיה קפדנית של חשיפה" מצדה של ייטס.

"מה ש'גרניטו' מיטיב לעשות הוא להתמקד באנשים בשטח, הגיבורים האלמונים של המאבק לצדק חברתי", אומר ביאג'י. "הוא מפליא לתת פנים למאבק שלהם ומראה מה נדרש כדי לחולל שינוי במדינה שעדיין מסובכת באלימות".

בשבוע שעבר התקיים בגואטמלה סבב ראשון של הבחירות לנשיאות. את המספר הרב ביותר של הקולות קיבל אוטו פרס מולינה, גנרל בדימוס וראש המודיעין הצבאי, אשר הואשם בהפרת זכויות אדם. כך שהנושאים שייטס מעלה בסרטיה לא יכלו לבוא בזמן מתאים יותר, והיא ממשיכה קדימה ללא חת ובאופטימיות.

"יצירת שינוי אמיתי זו מחויבות לכל החיים", היא אומרת. "בכך שסיפרתי את הסיפור הזה רציתי לשלוח מכתב אהבה לדור הבא של יוצרי סרטים דוקומנטריים, ובו המסר שמה שהם עושים יכול ליצור שינוי. אולי לא תמיד בדרך שחשבת או התכוונת, אבל דרך העברת גרעין של תקווה".

מתוך "גרניטו". בני משפחת קאבה, הפועלים להביא לדין את האשמים במעשה טבח בכפרם ב-1982
פמלה ייטס. "חשבתי שהטובים ינצחו"

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ