זוכי פרס אופיר יוקרנו בחודשיים הבאים חינם בסינמטקים

הסרטים יוקרנו בסינמטקים של י-ם, ת"א, חיפה, שדרות, ראש פינה, חולון ונתיבות כחלק מיוזמת משרד התרבות והספורט ומועצת הקולנוע לציון עשור לחוק הקולנוע

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
נירית אנדרמן

מבחר סרטים ישראליים זוכי פרסים מהשנים האחרונות יוקרנו בחודשים נובמבר ודצמבר, ללא תשלום, בסינמטקים ברחבי הארץ. חגיגת הקולנוע הישראלי הזאת היא יוזמה של משרד התרבות והספורט ומועצת הקולנוע, שנועדה לציין עשור לחוק הקולנוע. הסרטים יוקרנו בסינמטקים של ירושלים, תל אביב, חיפה, שדרות, ראש פינה, חולון ונתיבות. הציבור יוזמן להיכנס להקרנות של מבחר של סרטי עלילה ותעודה שזכו בעשור החולף בפרסי אופיר לסרט הטוב ביותר.

בין היתר יוקרנו: "ההסדר" ו"מדורת השבט" של יוסף סידר, "חתונה מאוחרת" שביים דובר קוסאשווילי, "כנפיים שבורות" בבימוי ניר ברגמן, "האסונות של נינה" של שבי גביזון, "אביבה אהובתי" שביים שמי זרחין, "אדמה משוגעת" בבימויו של דרור שאול, "ביקור התזמורת" של ערן קולירין, "ואלס עם באשיר" של ארי פולמן, "עג'מי" שביימו סכנדר קובטי וירון שני, "שליחותו של הממונה על משאבי אנוש" בבימוי ערן ריקליס, וסרטי התעודה "תומר והשרוטים" של תומר היימן, "מייק ברנט - לס מואה טמה" של ארז לאופר ו"ילדי השמש" של רן טל.

חוק הקולנוע נחקק לאחר מאבקים ממושכים, על מנת לעגן ולהסדיר את התמיכה הממשלתית בקרנות הקולנוע ובגופי הקולנוע השונים. במסגרת החוק, שנכנס לתוקף בינואר 2001, הוקמה מועצת הקולנוע, והוטל עליה להמליץ לפני משרד התרבות כיצד לחלק את תקציב הקולנוע בין הגופים הנתמכים. חוק הקולנוע קובע את מקורות תקציב הקולנוע, כך ש-50% מהתמלוגים המגיעים למדינה משידורי הרשות השנייה לטלוויזיה ומשידורי הכבלים והלוויין יוזרמו לתמיכה בסרטים ישראליים. עם זאת, בשנים האחרונות נקבע תקציב הקולנוע באמצעות הסכמים רב שנתיים, שנחתמו בין נציגי ענף הקולנוע לבין הממשלה. כמו כן, החוק מסמיך את שרת התרבות לתקן תקנות, הקובעות בין היתר מהו סרט ישראלי הזכאי לתמיכה.

"חוק הקולנוע איפשר לחולל בקולנוע הישראלי מהפכה, שאת תוצריה אנו מקבלים, בין השאר, במועמדויות לאוסקר ובזכיות בפרסים בפסטיבלי הקולנוע החשובים בעולם", מסרה אתמול שרת התרבות והספורט, לימור לבנת. "ללא חוק הקולנוע שהביא להקצאת כספים סדירה ובסדרי גודל שלא היו קיימים קודם לכן, תעשיית הקולנוע הישראלי לא היתה יכולה להתפתח כפי שהתפתחה. הודות לחוק הזה תעשיית הקולנוע מסוגלת להעסיק היום מאות ואלפי יוצרים, ששינו אותה לבלי הכר. לכן מצאתי לנכון לציין את חגיגות העשור לחוק הקולנוע בסדרת אירועים, שבהם הציבור יוכל גם ליהנות ללא תשלום מתוצריו האיכותיים של הקולנוע הישראלי בעשור האחרון, וגם להיזכר בכברת הדרך שעבר".

על מועדי ושעות ההקרנה של הסרטים ניתן יהיה להתעדכן באתרי האינטרנט של הסינמטקים השונים וכן באתר משרד התרבות והספורט.

ששון גבאי ורונית אלקבץ, מתוך: "ביקור התזמורת"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ