שובו של טין טין |

הגרסה של ספילברג

פחות חצוף מאינדיאנה ג'ונס אבל פעלתן כמוהו. הרפתקאותיו של טין טין נהפכו תחת ידיו של הבמאי הוותיק לאקשן קולנועי חינני ומהנה. פרויקט מיוחד

אורי קליין
אורי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי קליין
אורי קליין

ב"הרפתקאות טין טין", שיניב בוודאי סדרה של סרטים, נדמה שסטיבן ספילברג מכפר על החידלון שאיפיין את סרטו האחרון, הפרק הרביעי והכושל בסדרת סרטי אינדיאנה ג'ונס שיצא ב-2008. כמה פעמים במשך הצפייה ב"הרפתקאות טין טין" יש תחושה שהסרט מספק רגעים של הנאה מהסוג ששלושת סרטי אינדיאנה הראשונים היו משופעים בהם. הסרט הראשון בסדרת סרטי "טין טין" מתוחכם ובעיקר תוקפני וחצוף פחות מסרטי אינדיאנה ג'ונס, אבל יש בו אותה תנופה שאיפיינה את סרטי הפעולה של ספילברג במיטבם.

אף שהופקו כבר כמה סרטים שניסו להעביר לבד את דמויותיהם של טין טין, חבריו ויריביו, סרטו של ספילברג (שרשימת מפיקיו כוללת את פיטר ג'קסון, יוצרם של טרילוגיית "שר הטבעות" ו"קינג קונג") הוא הניסיון רחב היריעה ביותר עד כה להעתיק אל הבד את הקומיקס שנברא במוחו של האמן הבלגי ז'ורז' רמי (ששם העט שלו ארז'ה מייצג את ראשי התיבות בהיפוך של שמו המקורי).

טין טין, שיוצרו נולד ב1907 ומת ב-1983, היה לאחד מסדרות הקומיקס הפופולריות ביותר בעולם שעלילותיה תורגמו לשפות רבות. בראש רשימת דמויותיה היציגות ניצבות טין טין שבלוריתו מזנקת אל על, וכלב הטרייר הלבן הקטן שלו, ששמו בצרפתית מילו ובאנגלית סנואי. טין טין הוא דמות מעוגנת ומנותקת כאחד. מבחינה זו אפשר להבין את משיכתו של ספילברג אליה משום שתמיד היתה לו אהדה לדמויות של גברים צעירים, שחייהם מעידים על מידה מסוימת של תלישות, בעיקר משפחתית. טין טין הוא עיתונאי חוקר, אבל לא ידוע בשביל מי הוא עובד. כמו כן לא ידוע דבר על מוצאו או על משפחתו.

הוא מעין ילד-גבר, וגם זהו שילוב שתמיד משך את ספילברג, שבסרטים כגון "אי-טי" או "אימפריית השמש" תיאר את התמודדותם של צעירים בעלי פנים רציניות וקודרות עם מצבים חריגים. כפי שטין טין וכלבו הם חסרי גיל (דמותם לא השתנתה במשך השנים הרבות שבהן פורסמו הרפתקאותיו של העיתונאי), כך גם הרפתקאותיהם מתרחשות מעבר לזמן, וכלולים בהן יסודות שעשויים לחבר את העלילה להווה אבל גם לעשורים שונים במאה ה-20.

הסרט מתחיל בעיר קטנה ששמה לא מצוין ושמות חנויותיה או המודעות התלויות על קירותיה כתובים באנגלית ובצרפתית כאחד. טין טין קונה בשוק פשפשים דגם של ספינת מפרשים ישנה, אבל כאשר הוא חוזר לדירתו, שמח וטוב לב, מתברר לו כי בדגם מעוניין גם צמד רשעים, שחוטף אותו אל ספינה רעועה בניווטו של הקברניט ארצ'יבלד האדוק.

למהומה מצטרפים גם שני אנשי חוק שדולקים אף הם בעקבות טין טין, כלבו וצמד הרשעים שחטף אותו ואף חוטף את האדוק האלכוהוליסט. טין טין עוזר לו להימלט והעלילה פורשת כנפיים גם מבחינה מקומית (היא עוברת בין השאר למדבריות של צפון אפריקה) וגם מבחינה היסטורית. מתברר שהאדוק הוא נצר אחרון למשפחת קברניטים מפוארת והעלילה עוברת כמה מאות שנים לאחור כדי לתאר את נפלאותיו של אחד מאבותיו של הדוק, שניהל את ספינתו ביד רמה ונקייה מאלכוהול. כל זה משעשע מאוד, ובעיקר, ספילברג החליט להותיר את טין טין בזמן שהוא נוצר בו ולא לעבד את עלילותיו לימים אלה ביד מתוחכמת וכבדה. לתוצאה לפיכך יש נופך מרענן של תמימות.

לחן ששורה על הסרט - וחן הוא תכונה נדירה בנוף קולנוע האקשן העכשווי - תורמת הפקתו בטכנולוגיית לכידת תנועה. השחקנים, ובהם ג'יימי בל כטין טין, אנדי סרקיס כהאדוק ודניאל קרייג כאחד הנבלים, מצולמים כשהם מבצעים את המעשים שהתסריט תובע מהם והאנימציה מורכבת עליה. השיטה, שאת הביטוי היעיל והמושלם ביותר שלה עד כה רואים בסרט הזה, מלווה בכמה פרדוקסים משעשעים. כך למשל השחקנים עושים הכל בסרט פרט מלהופיע בו (קולם, כמובן, כן נשמע).

מתוך: "הרפתקאות טין טין". מידה של תלישות

אם יש ל"הרפתקאות טין טין" פגם בסיסי אחד הרי זה הגודש העלילתי שלעתים מורגשת בו דחיסות שמתריסה נגד החינניות הכוללת. אבל הדבר אינו פוגע בהנאה מהסרט שלרגעים יש בו הנפח הסגנוני והיצירתי שאיפיין את "דיק טרייסי" של וורן בייטי. סרטו של ספילברג רדיקלי פחות מזה של בייטי - אחרי הכל, זה ספילברג ולא בייטי - אבל העובדה שאפשר ליהנות מ"הרפתקאות טין טין" כמעט כמו מ"דיק טרייסי" היא הישג שאין לזלזל בו.

"הרפתקאות טין טין". בימוי סטיבן ספילברג; תסריט: סטיבן מופאט, אדגר רייט, ג'ו קורניש; צילום: יאנוש קמינסקי; מוסיקה" ג'ון ויליאמס; שחקנים: ג'יימי בל, אנדי סרקיס, דניאל קרייג, סיימון פג, קרי אלווס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ