שני מהלכים אחורה: סרט תיעודי על גאון השחמט בובי פישר

אם להאמין לסרט שמתחקה אחר ההידרדרות הנפשית של אחד משחקני השחמט הידועים בעולם, כל שחקן מצטיין חייב להיות גם פרנואיד

נדב הולנדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נדב הולנדר

שחמט, משחק המלכים. שני אנשים, שולחן, שעון ולוח עם משבצות. מלאכת מחשבת של ראיית הנולד, תכנון אסטרטגי, חשיבה מורכבת. לכאורה, סיטואציה שמחייבת צלילות נפשית מוחלטת, אבל סרט תיעודי חדש מתמקד בצדו האחר של הלוח. בובי פישר היה אחד משחקני השחמט הידועים בעולם ונקלע למצוקה נפשית קשה וממושכת. הסרט "בובי פישר נגד העולם", שביימה היוצרת הדוקומנטרית ליז גרבוז, מתאר את מהלך הקריירה שלו ואת השדים שעמם נאלץ להתמודד במשך כמעט כל חייו.

הוא נולד בארצות הברית ב-1943 לאם ממוצא יהודי, שגידלה אותו עם גבר שהתברר מאוחר יותר כי אינו אביו הביולוגי. ילדותו עברה עליו בצמוד ללוח המשחק, הוא בילה את ימיו באימונים והגיע להישגים חסרי תקדים: כשהיה בן 13 היה לאלוף ארצות הברית בשמחט לנוער, הצעיר ביותר אי פעם; שנה לאחר מכן זכה באליפות הבוגרים, ושנה אחר כך נהפך לרב אמן הצעיר ביותר בהיסטוריה (נכון לאותה תקופה).

לא היו לו חיים פרטיים. מתוך "בובי פישר נגד העולם"

הקריירה שלו הגיעה לשיאה בגיל 28, בקרב המוחות שניהל מול האלוף הרוסי בוריס ספבסקי, משחק שהתקיים באליפות העולם באיסלנד ב-1972, בעיצומה של המלחמה הקרה. מאבק האיתנים הזה סימל בעיני רבים את מלחמת המעצמות עצמה, וסוקר באופן חסר תקדים בתקשורת האמריקאית. עד אז כבר צבר פישר מוניטין כאחד שמרבה לאחר לתחרויות, להיעדר מהן, להתלונן על תנאי המשחק, לקטר על הרעש ולחשוד באנשי הצוות ובצלמים.

תחילה סירב להשתתף בתחרות מטעמים כלכליים (הוא התרצה רק לאחר שמיליונר בריטי התנדב להעלות בעבורו את גובה הפרס). בשלב מסוים קיבל טלפון ממזכיר המדינה הנרי קיסינג'ר שביקש ממנו באופן אישי לייצג את ארצם. למשחק הראשון הוא איחר לבוא, והשאיר עולם שלם במתח. מאוחר יותר טען כי גורמים שונים מנסים לפגוע בכשירותו, באחת מאינספור תיאוריית קונספירציה שיעלו בראשו.

המרואיינים, אנשי שחמט ותיקים, מתארים את יפי המשחק שלו במונחים מוסיקליים, עם תנועות ידיים רחבות ומלאות הבעה. קטעי ארכיון נדירים מציגים ראיונות עם פישר, כמו זה שבו נשאל, עם שובו לארצות הברית כאלוף העולם, כיצד הוא מרגיש ומה יעשה עכשיו; "אני מרגיש די טוב", ענה בלקוניות, "המטרה שלי עכשיו היא לשחק יותר. אני מרגיש שאני לא משחק מספיק שחמט".

ג'ונגל שלם של אפשרויות

מאז ששב חמוש בתהילת עולם, החל מצבו להידרדר. הוא סירב להשתתף בתחרויות בתואנות שונות, ונהג להעלות באופן אבסורדי את סף הדרישות שלו מהמארגנים. פחד עז מכישלון תקף אותו, והוא חשש - עד כדי שיתוק ממש - לגרוע ממעמדו. פארנויות וקונספירציות שונות, שכללו אנשי ביון סובייטים ואנשי מוסד, פקדו את מוחו. הוא נהפך דתי, נרשם ל"כנסיית האלוהים" וחש טינה הולכת וגוברת לעם היהודי, אף שהיה יהודי בעצמו.

איך זה קרה לו? אחד מרגעי השיא של הסרט עוסק בעולמם הפנימי הסבוך של אמני השחמט, שרבים מהם סבלו ממצוקות נפשיות; 20 מהלכים אפשריים עומדים בפני כל שחקן במהלך הראשון. כשמכפילים זאת ב-20, מהלכיו האפשריים של היריב, מקבלים 400 פוזיציות אפשריות כבר בתום המהלך הראשון. מעץ האפשרויות הזה משתרגים ענפים רבים, עד כדי ג'ונגל שלם של אפשרויות, יער סבוך ומעורר חרדה.

נפילה בלתי נמנעת. פישרצילום: תצלום: הום בוקס אופיס

דמיינו את המספר 10 ואחריו כ-45 אפסים - זה מספר האפשרויות שעשויות להתרחש במשחק שחמט אחד, כפי שמפרט בסרט השחמטאי הנודע גארי קספרוב: "זה כמו מספר האטומים במערכת השמש". הניסיון להכיל את כל האופציות הללו ולנבא מה יעשה היריב עלול לעורר פארנויות ותסבוכות חמורות שיוצרות עולם פנימי מנותק, אבסטרקטי, מציאות שאי אפשר להיאחז בה. שחמטאי טוב הוא פרנואיד, אבל כזה שמצליח לנתק את החרדות מחייו הפרטיים.

לפישר לא היו חיים פרטיים. מצבו הלך והחמיר. את שנותיו האחרונות העביר באיסלנד, לאחר שהוגש נגדו צו מעצר בארצות הברית, על שנסע להתחרות ביוגוסלביה בניגוד לאמברגו האמריקאי. כשהגיעו פיגועי ה-11 בספטמבר הוא בירך על הישגיהם של הטרוריסטים.

באחד הראיונות האחרונים עמו, טען כי הוא אינו גאון שחמט, אלא "גאון שבמקרה משחק שח. יכולתי לעשות הרבה דברים. בתקופה מסוימת רציתי למשל לכתוב שירים. שמעתי שירים ברדיו ואמרתי ‘גם אני יכול'. אבל לא הצלחתי, כל פעם שניסיתי לא יצא לי כלום. חבר אמר לי שזה מפני שלא באמת חייתי", אמר והלך לעולמו בגיל 64.

"בובי פישר נגד העולם", האוזן השלישית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ