רותה קופפר

חברת יולי אוגוסט הפקות תפיק סרט קולנוע באורך מלא על פי פרשת הנשיא לשעבר משה קצב, שירצה שבע שנות מאסר בגין אונס ועבירות מין. את התסריט כותבת רונית ויס ברקוביץ' ("מרחק נגיעה") על פי רעיון שפיתחה ליסה שילוח, מבעלי יולי-אוגוסט, שהפיקו בין היתר את הסרטים "ביקור התזמורת" ו"שבעה". עורכת הדין כנרת בראשי מלווה כיועצת את תהליך הכתיבה מתחילתו.

"הסרט לא יתמקד בנשיא או בקורבנותיו, אלא במסעה של בראשי בתוך הפרשה", אומרת שילוח. "סיפורה של עורכת הדין כנרת בראשי, שנלחמה את מלחמתה של המתלוננת הראשונה בתיק, החל כאשר זו, שלאחר מכן זכתה לכינוי א' מבית הנשיא, סיפרה לה שנאנסה על ידי נשיא המדינה בעת שעבדה כמנהלת לשכתו. השתיים הכירו כמה שנים קודם לכן באוניברסיטה. כך מצאה את עצמה בראשי, כמעט באופן מקרי, באמצע אחת השערוריות הגדולות של המדינה". המתלוננת א' מבית הנשיא לא הוכללה בסוף בכתב האישום.

משה וגילה קצב, אתמול בביתם בקרית מלאכיצילום: אסייג אילן

שילוח מוסיפה: "בהיותה עורכת דין צעירה ובעלת ניסיון מועט לא הבינה את ההשלכות שיהיו להחלטה לייצג את א' מבית הנשיא על חייה. מרגע שקיבלה החלטה זו ולמשך שנים, התהפכו חייה מקצה לקצה; מערבולת רגשית זו כללה הכפשות, איומים, הפעלת לחצים, גם מבחוץ וגם מתוך המשפחה. כנרת עוברת תהליך של התפכחות, חוותה אכזבות ממערכת המשפט והופכת למוקד עניין תקשורתי". ברקע העלילה, סיפור עלייתו ונפילתו של קצב מראש עיר צעיר, למעמד של שר, דרך בחירתו לנשיא המדינה והרשעתו באונס.

העבודה על הסרט החלה לפני שנה וחצי (רונית ויס ברקוביץ' הצטרפה לפני תשעה חודשים), וביום חמישי שעבר נוסף נדבך חשוב לעלילה עם פסיקת בית המשפט העליון, שדחתה את הערעור של קצב. לסרט טרם נבחר שם, אך הפרויקט כבר זכה להתעניינות רבה אצל גורמים שונים בחו"ל.

"כנרת היא דמות גדולה מהחיים, גם בטיפול בפרשה וגם במציאות. לא יהיה פשוט למצוא שחקנית שתגלם אותה", אומרת שילוח. "יהיה זה אתגר למצוא מישהי עם נוכחות חזקה כמו כנרת".

ואשר לקצב, מי יגלם אותו?

"עוד מוקדם לדבר על ליהוק. בשלב ראשון אנחנו מחפשים את הבמאי. רק אחר כך יתחיל תהליך הליהוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ