ביקורת

"שומר חוק": סרט נוסחתי, אבל עובד

סרטו של ג'ון מייקל מקדונה אולי לא ממריא לגבהים מסחררים, אך במסגרת מגבלותיו הוא מצליח לספק בידור קולנועי שחורג מדי פעם מהצפוי

אורי קליין
אורי קליין
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אורי קליין
אורי קליין

"שומר חוק" - מועדי ההקרנה

בסרטים כגון "48 שעות" ואחריו "נשק קטלני" התאחדו גיבורים לבנים (בגילומם של ניק נולטי ומל גיבסון) וגיבורים שחורים (אדי מרפי ודני גלובר), כדי ליצור זוגות קולנועיים בין-גזעיים מוזרים אך מבדרים. עוד קודם לכן, בסדרה המצליחה "אני מרגל" כיכב רוברט קאלפ הלבן לצד ביל קוסבי השחור. ב"שומר חוק", סרטו של ג'ון מייקל מקדונה, הנוסחה הבין-גזעית זהה, אך הנימה שונה.

גיבור הסרט, המתרחש באירלנד ואף דובר גאלית חלק מהזמן, הוא סמל גרי בויל, שוטר ותיק ולא ישר במיוחד, שמסתבך בחקירה של עסקת סמים חובקת יבשות. בויל מבלה את לילותיו עם זונות ולא מהסס לגנוב סמים מכיסיו של סוחר זניח. במקביל נוצרת התחושה שהוא שוטר אמין, גם אם האמונה הזאת היא אך ורק המצאה קולנועית. התנהגותו גסה, אך יש ניצוץ בעיניו שמרמז כי הוא עמוק יותר מאשר נדמה. ואמנם, ממד אחר שלו מתגלה בביקוריו אצל אמו עדינת המראה (פיונולה פלאנגן), שגוססת ממחלה וחיוך על שפתיה.

את בויל מגלם ברנדן גליסן הנפלא, שרשימת סרטיו כוללת את "הגנרל" של ג'ון בורמן (1998) ואת "ברוז'" שביים ב-2008 מקדונה, במאי הסרט הנוכחי. אחד מיתרונות הסרט הוא שמקדונה נותן לו נפח של אנקדוטה פרובנציאלית עלובה, אף על פי שהוא עוסק בסחר סמים חוצה אוקיינוסים.

מכיוון שמדובר בפרשה בינלאומית, נשלח לסייע בחקירה סוכן אף-בי-איי שחור, ונדל אוורטל (דון צ'ידל), שמעולם לא היה באירלנד. חלק גדול מהזמן הוא אינו מבין מה האירים אומרים ומה הם מתכוונים לומר. בויל, מצדו, לא פגש שחורים. כל מה שהוא יודע עליהם נובע מתוכניות טלוויזיה. כעת הוא מופתע לגלות שאוורטל אינו תואם את הסטריאוטיפ; למשל, הוא לא גדל בגטו, אלא בסביבה של מעמד בינוני אמיד.

בויל מתייחס לאוורטל בגזענות וקשה לדעת אם בכוונתו לפגוע בו או שהוא פועל מתוך בורות. התסריט והופעתו של גליסן מעצבים היטב את דמותו של בויל כמי שקשה להחליט מה עובר במוחו בכל רגע נתון. אוורטל מנסה להתייחס אליו בסבלנות, אך זה נעשה קשה יותר ויותר ככל שהקשר ביניהם מתפתח.

מתוך "שומר חוק". שחקנים מצוינים, שמשלימים זה את זה

צ'ידל, שחקן מצוין אף הוא, שרשימת סרטיו כוללת את "קראש" ו"מלון רואנדה", משלים את גליסן. פניו הכחושות ודמותו הצנומה מבליטים את ממדי גופו של גליסן ואת פניו התפוחות, שחיוך מרומז בעל נטייה אירונית חוצה אותם לפעמים. מקדונה נמנע מלהפוך את הקשר ביניהם לידידות מופלאה, סנטימנטלית ודביקה בין שני גברים שונים זה מזה. זו מעלה נוספת של הסרט, שנע במיומנות בין המותחן המשטרתי למלודרמה הקומית, המשרטטת היטב את דיוקנו של המקום שבו העלילה מתרחשת.

בסופו של דבר שניהם אאוטסיידרים, אך מקדונה אינו מנסה לעצב את האאוטסיידריות בעודף מגמתיות רומנטית. היא חלק מהסיפור וחלק מהנוף שבו הוא מתרחש. "שומר חוק" איננו סרט גדול אלא נוסחתי למדי, אך במסגרת מגבלותיו הוא עושה עבודה טובה שחורגת מדי פעם מהצפוי ומספקת בידור קולנועי. הוא אולי אינו ממריא לגבהים מסחררים, אך יש בו מידה מעוררת אהדה של תבונה וצניעות, שהופכות את קירבתו לקרקע למעלה.

"שומר חוק". תסריט ובימוי: ג'ון מייקל מקדונה; צילום: לארי סמית; מוסיקה: "קלקסיקו"; שחקנים: ברנדן גליסן, ד'ון צ'ידל, ליאם קאנינגהם, מרק סטרונג, פיונולה פלאנגן, דייוויד וילמוט, רורי קינן

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ