סינמטק תל אביב עבר למבנה החדש

בתום שיפוצים שנמשכו שלוש שנים יותר מהמתוכנן, העתיק הסינמטק את פעילותו לבניין הצמוד, ובו שלושה אולמות חדשים

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

לאחר כשש שנים של עבודות, העתיק סינמטק תל אביב את פעילותו למבנה החדש, שהוקם ליד המבנה הוותיק, ברחוב הארבעה. אירוע ההשקה הרשמי יתקיים אמנם רק בינואר, אבל הקרנות הסרטים ואירועי הסינמטק נדדו בשבועיים האחרונים למבנה החדש ולאולמות ההקרנה שהוקמו בו. נזילות שאירעו בימים הגשומים בתקופה זו פגמו במעבר החלק, אך לאחר שאלה תוקנו הושלמה בימים האחרונים העתקת הפעילות - ההקרנות, הספרייה ומשרדי הסינמטק - למבנה החדש.

המבנה החדש, המשתרע על פני 4,000 מ"ר, תוכנן על ידי האדריכל סלו הרשמן, ויש בו שלושה אולמות הקרנה: אחד עם 420 מושבים, שני ובו כ-200 מושבים, ואולם שלישי, "וידיאוטק", ובו כ-60 מושבים. בכל האולמות הותקן ציוד הקרנה וסאונד מתקדם, המאפשר הקרנה דיגיטלית כולל הקרנה בתלת ממד, והקרנה של סרטי 35 מ"מ (וכן 16 מ"מ באחד האולמות). כמו כן, במבנה לובי רחב ממדים, ובו עבודת וידיאו של האמן אורי דותן, המציגה על כמה מסכים תמונות מרחובות תל אביב, ושטיחים שעליהם מוטבעים ציטוטים נבחרים מעשרות סרטי קולנוע מישראל ומחו"ל.

עבודות ההקמה של הפרויקט החלו ב-2005 ולדברי צבי קנור, מנכ"ל קרן תל אביב יפו לפיתוח שהובילה את הפרויקט, עלותו היתה כ 50 מיליון שקל. מחצית הסכום נתרמה על ידי קרן ריץ', וסכום זהה השקיעה עיריית תל אביב יפו. תאריך הפתיחה המיועד המקורי של המבנה נקבע בזמנו למאי 2008, אך לאחר עיכובים שונים, נדחתה בסופו של דבר השלמת הפרויקט בשלוש שנים.

קנור מסביר את העיכובים בהפסקת פעילותן של חברות קבלן שניהלו את הפרויקט, תוך כדי העבודה. "זה היה פורס מאז'ור, דברים שלא היו תלויים בנו ושהקרן לא יכלה לצפות", אומר קנור. "במהלך העבודה נאלצנו להחליף את הקבלנים, וזה כמובן עיכב את העבודה. כמו כן, נדרשו שינויים בהקמת המבנה על ידי גופים שונים - כמו למשל איגוד השחקנים - והדבר גרר עיכובים נוספים. עם זאת, התוצאה היא החשובה. יכול להיות שהקמת הפרויקט נמשכה שנה יותר מדי, אבל אם התוצאה טובה ¬ למה לנו כי נלין".

לובי המבנה, אתמול. מנכ"ל הסינמטק אלון גרבוז: "האולם הנוסף מאפשר לנו להקרין עוד סרטים ישראליים, שחלקם מחכים יותר משנה"צילום: מוטי מילרוד

גורם שליווה מקרוב את העבודות, מספר כי אחד הכשלים המרכזיים בהתנהלות הפרויקט היה הפיקוח, לצד תכנון שלא לקח בחשבון את השיקולים המיוחדים לבתי קולנוע. כך למשל, טוען אותו גורם כי חדרי ההקרנה צפופים ונמוכים במיוחד, וכי לפי התכנון המקורי היו אמורים קירות האולמות להיות מבריקים. רק לאחר התעקשות של אנשי הסינמטק שהדבר יגרור השתקפויות שיפגמו באיכות ההקרנה, הוחלט לצפות את הקירות בשטיחים.

מבנה הסינמטק הישן נסגר בימים אלה לצורך שיפוצים. עבודות השיפוץ בו מתוכננות להימשך כשנה, בעלות המוערכת בכעשרה מיליון שקל נוספים, ובסיומן יחזרו לפעול שני אולמות ההקרנה שבו. לאחר חידוש האולמות הללו יהיה מספר אולמות ההקרנה של הסינמטק חמישה, ויהיו בו כ-1,500 מושבים.

"זה שיש לנו עכשיו אולם נוסף, מאפשר לנו להקרין עוד סרטים ישראליים, שחלקם מחכים אצלנו בתור כבר יותר משנה", אמר אתמול מנהל הסינמטק, אלון גרבוז. "כן יאפשר לנו הדבר להגדיל את שעות הפעילות שלנו". אבל אנחנו בעיקר מחכים להשלמה של חמשת האולמות, כי אז, מבחינתנו, יהיה השינוי הגדול בהיקף הפעילות שלנו". ערב ההשקה הרשמי של מבנה הסינמטק החדש מתוכנן להתקיים ב-16 בינואר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ