מת במאי הקולנוע הבריטי קן ראסל

הבמאי השנוי במחלוקת עיבד לקולנוע רומנים של ד"ה לורנס כמו גם את הביוגרפיה של אורי גלר. הוא נחשב לבמאי חצוף ונועז ולאמן הקיטש והוולגריות

אורי קליין
אורי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
אורי קליין
אורי קליין

קן ראסל, במאי הקולנוע הבריטי השנוי במחלוקת, מת שלשום, בן 84. אולי הדרך הטובה ביותר לתאר את הסתירות והניגודים שאפיינו את יצירתו של ראסל, היא לומר שראסל הוא גם מי שעיבד לקולנוע פעמיים רומנים של ד"ה לורנס, וגם זה שהביא אל הבד ביוגרפיה של אורי גלר; הוא זה שיצר סרטים על חייהם ופועלם של כמה מהמלחינים הקלאסיים הגדולים ביותר ("צ'ייקובסקי" ב-1970, "מאהלר" ב-1974 ו"ליסטומניה" ב-1975) וגם ביים גרסאות קולנועיות של המחזמר התמים "החבר שלי" ב-1971, ושל אופרת הרוק הדקדנטית הרבה יותר "טומי" ב-1975.

ראסל נחשב בעיני הביקורת לחצוף ונועז וגם אמן של קיטש ושל וולגריות. הוא נולד בסאותהמפטון ב-1927. הוא שימש צלם עיתונות, לפני שביים כמה סרטים קצרים שהסבו אליו את תשומת הלב של מנהלי המחלקה התיעודית בבי-בי-סי. בשנות ה-60 הוא ביים סדרה של סרטים שזכו להערכה מרובה, שמרביתם עסקו בחייהם וביצירתם של מלחינים. הסרטים העידו על היותו של ראסל במאי בעל סגנון, שעדיין היה בשליטה באותן שנים מוקדמות.

הדרדר לשולי התודעה. ראסלצילום: אי–פי

ב-1963 הוא ביים את סרטו הראשון, קומדיית סקס בשם "רוטב צרפתי", שנכשלה בקופות. "נשים אוהבות", סרטו הידוע והמצליח ביותר של ראסל, הביא לו מועמדות לאוסקר, וזיכה באוסקר את כוכבת הסרט, גלנדה ג'קסון, שהופיעה בכמה סרטים נוספים של ראסל. "השדים" מ-1971, שעסק במאניה דתית, עורר שערורייה; "מצבים משתנים" מ-1980 היה סרט מדע בדיוני שהתסריטאי שלו, פאדי שייפסקי הגדול, התנכר לו, ו"פשעים של תשוקה" מ-1984, שבו קתלין טרנר גילמה מעצבת אופנה ביום שהיא זונה בלילה, היה תמוה.

וכך, למרות שהוא לא חדל לעבוד עד ל-2006, ויצר סרטים עלילתיים וסרטים תיעודיים, סרטים קצרים וסרטים ארוכים, הקריירה של מי שהיה בתחילת שנות ה-70 אחד הבמאים הנודעים ביותר בעולם, הידרדרה יותר ויותר לשולי התודעה והזיכרון הקולנועיים. ברבים מאותם סרטים שנוצרו במחצית השנייה של הקריירה שלו, כגון "זונה" ב-1991 ו"סיפורים ארוטיים" ב-1996 הוא ניסה להמשיך ולזעזע, אך גילה שהעולם סביבו השתנה והזדעזע כעת מדברים אחרים לגמרי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ