אורי קליין
אורי קליין

כפי שחזיתי כאן, "היורשים" של אלכסנדר פיין ו"הארטיסט" של מישל האזנוויציוס היו שני הסרטים המנצחים הגדולים של טקס פרסי גלובוס הזהב, שחולקו בהוליווד שלשום בפעם ה-69 בידי תא הכתבים הזרים. חברי התא מסווגים כמה מהפרסים שלהם כדרמות, כקומדיות או כסרטים מוסיקליים והשנה "היורשים" (שהבמאי שלו מגדיר כקומדיה בראיון עמו בעמ' 1) זכה בפרס הדרמה הטובה ביותר. "הארטיסט", סרטו האילם כמעט לחלוטין של הבמאי הצרפתי מישל האזנוויציוס, זכה בפרס הקומדיה הטובה ביותר.

אף שאין תמיד הקבלה בין הזוכים בפרסי גלובוס הזהב לזוכים בפרסי האוסקר, זכייתם של "היורשים" ו"הארטיסט", שיעלו בסוף השבוע בישראל, מסמנת שהם ייכללו גם ברשימת המועמדים לאוסקר. ואחד מהם, לדעתי "הארטיסט", הוא המועמד המוביל לזכייה השנה בפרס הסרט הטוב ביותר של השנה הקולנועית החולפת. שני הסרטים זכו גם בפרסים נוספים: "הארטיסט" זכה בפרס השחקן הטוב ביותר בקומדיה (ז'אן דוז'רדן) והפסקול הטוב ביותר (לודוביק בורס). "היורשים" זיכה גם את ג'ורג' קלוני בפרס השחקן הטוב ביותר בדרמה.

תא הכתבים הזרים בהוליווד מבקש לרוב להתהדר ברשימת האישים המכובדים שזוכים בפרסיו, וכך חבריו לא יכלו להתעלם משניים משלושה מהבמאים המוערכים ביותר בהוליווד, שסרטיהם היו מועמדים לפרסים: מרטין סקורסזי ("הוגו"), וודי אלן ("חצות בפאריס") וסטיבן ספילברג ("סוס מלחמה"). כך, בעוד ש"היורשים" ו"הארטיסט" זכו בפרסים היוקרתיים ביותר, סקורסזי זכה בפרס הבמאי הטוב ביותר. מאחר שספילברג לא היה מועמד לפרס הבמאי על סרטו "סוס מלחמה", שהיה מועמד לפרס הדרמה הטובה ביותר, הסרט השני שביים ב-2011, "הרפתקאות טינטין", זכה בפרס סרט האנימציה הטוב ביותר. פרס התסריט הוענק לוודי אלן, שכהרגלו לא נכח בטקס.

מריל סטריפ אחרי הזכייהצילום: רויטרס

נאומי התודות של הזוכים בפרסי הקולנוע היו קורקטיים אבל לא מלהיבים במיוחד. מריל סטריפ, שזכתה כצפוי בפרס השחקנית הטובה ביותר על הופעתה כמרגרט תאצ'ר בסרט "אשת הברזל", נאלצה לשחזר את נאומה מהזיכרון כי שכחה את המשקפיים שלה על השולחן שישבה לידו. היא אמרה שזו היתה שנה טובה לשחקניות. קלוני עלה לבמה עם מקל, כפארודיה על פציעתו לאחרונה של חברו, בראד פיט, שהיה מתחרהו העיקרי לזכייה בפרס על הופעתו בסרט "מאניבול"; כריסטופר פלאמר, שזכה בפרס שחקן המשנה הטוב ביותר על הופעתו בסרט "בגינרס" השתעשע על חשבון מוצאו הסקוטי של יואן מקגרגור, שכיכב לצדו בסרט. המרשימה מכולם היתה השחקנית אוקטביה ספנסר הנרגשת מאוד, שזכתה בפרס שחקנית המשנה הטובה ביותר על הופעתה בסרט "העזרה". היא נשאה את נאומה, שכלל שמות רבים, בקצב של מכונת ירייה והיא אולי זו שגרמה לריקי ג'רווייס, מנחה הערב, להעיר שהזוכים אינם מוכרחים להודות לכל מי שהם פגשו אי פעם בחייהם. ג'רווייס עצמו הודה לשניים בלבד: לסוכן שלו ולאלוהים, שהם בעצם אותו הדבר.

לטקס השנה היה ניחוח בינלאומי בעיקר מאחר ש"הארטיסט" הוא סרט צרפתי. מאחר שזהו סרט אילם, המתרחש בהוליווד במעבר בין הראינוע לקולנוע, ודמויותיו דוברות אנגלית הוא נחלץ מקטגוריית הסרט הזר הטוב ביותר. פרס הסרט הזר הטוב ביותר הוענק לסרט האיראני "פרידה" של אסגר פרהאדי שזכה בפרס דב הזהב בפסטיבל ברלין ב-2011. הבחירה בסרט איראני אינה רק סימן לרצון טוב ולשאיפה לדו קיום עם מדינתו של אחמדינג'ד, אלא מוצדקת לחלוטין. הסרט, המתאר פרידה של זוג לאחר שהאשה רוצה להגר מאיראן כדי להיטיב את חייה של בתה בת ה-10 אבל בעלה מתנגד, הוא מלודרמה מצוינת ורבת עוצמה. חבל שבינתיים, בגלל מוצאה, היא אינה מופצת בישראל.

שמות המועמדים לפרס האוסקר יתפרסמו ביום שלישי הבא. טקס האוסקר יתקיים כחודש לאחר מכן, ובכך תסתיים עונת הפרסים הקולנועיים, שבכל שנה נדמית ארוכה ודחוסה יותר. טקס חלוקת פרסי גלובוס הזהב, שהתקיים שלשום, היה חביב ולא מייגע במיוחד, מאחר שהיתה בו רק חלוקת פרסים ולא ההפוגות שמכבידות בדרך כלל על טקס האוסקר.

הזוכים

* הדרמה הטובה ביותר: "היורשים"

* הקומדיה הטובה ביותר: "הארטיסט"

* סרט האנימציה הטוב ביותר: "הרפתקאות טינטין"

* הבמאי הטוב ביותר: מרטין סקורסזי ("הוגו")

* השחקן הדרמטי הטוב ביותר: ג'ורג' קלוני ("היורשים")

* השחקן הקומי הטוב ביותר: ז'אן דוז'ארדן ("הארטיסט")

* השחקנית הקומית הטובה ביותר: מישל ויליאמס ("השבוע שלי עם מרילין")

* השחקנית הדרמטית הטובה ביותר: מריל סטריפ ("גברת הברזל")

* התסריט הטוב ביותר: "חצות בפאריס"

* שחקן המשנה הטוב ביותר: כריסטופר פלאמר ("בגינרס")

* שחקנית המשנה הטובה ביותר: אוקטביה ספנסר ("העזרה")

* הסרט הזר הטוב ביותר: "פרידה"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ