מייקל מור יפיק דוקומנטרי של היוצר הישראלי יואב שמיר

מדובר בפעם הראשונה בקריירה של הבמאי זוכה האוסקר שהוא בוחר להשתתף בהפקה של סרט שלא הוא עצמו מביים

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

הדוקומנטריסט האמריקאי מייקל מור יהיה המפיק האחראי של "10%", סרטו התיעודי החדש של הבמאי הישראלי יואב שמיר ("מחסומים", "השמצה"). זו הפעם הראשונה בקריירה של הבמאי זוכה האוסקר שהוא בוחר להשתתף בהפקה של סרט שלא הוא עצמו מביים. ראיון עם שמיר יתפרסם מחר במוסף "הארץ".

בחודשים האחרונים שוקד שמיר על גיוס מימון שיאפשר לו להשלים את העבודה על הסרט. בין היתר פנה בחודשים האחרונים לציבור הרחב בכוונה לגייס מאנשים פרטיים סכום של 30 אלף דולר. גיוס הכסף, המתבצע באמצעות אתר אינטרנט, יסתיים בסוף החודש, ולדברי שמיר גויסו עד כה במסגרת זאת כ-15.5 אלף דולר.

שמיר סיפר אתמול כי הקשר עם מור נוצר לאחר שסרטו הקודם "השמצה" זכה בפרס על חדשנות קולנועית כשהוצג בפסטיבל "טרוורסה סיטי" - פסטיבל שייסד מייקל מור. לדברי שמיר, מור אהב את הסרט וכששמע משמיר כי הוא עובד על סרט חדש, הודיע שהוא רוצה לעזור. "כשמור שמע שמבצע גיוס הכספים שלנו עומד להסתיים בסוף ינואר, הוא הודיע כי יוסיף דולר על כל דולר שיתרמו אחרים", סיפר שמיר.

שמו של מור, שיופיע כמפיק האחראי של הסרט, צפוי לזכות את "10%" בתשומת לב בינלאומית ולעורר סביבו עניין כאשר יושלם. "התרגשתי לשמוע על סרטו החדש של שמיר ובכוונתי לעשות ככל שביכולתי כדי שהסרט אכן ייעשה", כתב מור על הפרויקט לאחר שצפה בחומרים מתוכו. "מדובר בסרט חשוב, מישהו חייב לעשותו, ואיני יכול להעלות על דעתי אדם שמתאים למשימה הזאת יותר מיואב שמיר. הוא אחד מאותם דוקומנטריסטים נדירים שמוכנים להראות לנו את האמיתות הלא נוחות על העולם שבו אנו חיים".

"10%", ששמיר שוקד עליו כבר שלוש שנים, הוא סרט מסע בעקבות השאלה מה הופך אדם לגיבור ומתי נחצה הגבול שבין גבורה לבגידה. הוא עוקב אחרי מחקר פסיכולוגי המנסה לאפיין מבנה אישיותי של גיבורים ומנסה להבין מדוע בסיטואציה מסוימת מיעוט באוכלוסייה ינהג בצורה הומנית, יושיט יד, לעתים במחיר של סיכון חיים, למישהו זר. כך למשל, גרמנים שעזרו ליהודים בזמן השואה ולבנים דרום אפריקאים שנלחמו באפרטהייד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ