הקרנות של סרטים באורך מלא ייפתחו בסרטים קצרים

במסגרת פרויקט "מנה ראשונה" של הסינמטקים יוקרנו 30 סרטים קצרים של במאים ישראלים שזכו בפרסים ובהכרה

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

הסינמטקים בישראל יקרינו החל מהחודש הבא סרטים ישראליים קצרים לפני חלק מהסרטים המוצגים באורך מלא. זאת במסגרת "מנה ראשונה", יוזמה משותפת של הסינמטקים וחברת ההפקה גרין פרודוקשנס. לרשות הסינמטקים יועמד מאגר של 30 סרטים קצרים, באורך של עד עשר דקות, ואלה יוקרנו בהם לסירוגין לאורך השנה הקרובה.

במסגרת הפרויקט יוקרנו מבחר סרטים של במאים ישראלים שזכו בפרסים ובהכרה בארץ ובחו"ל. בסרטים שיוצגו: "להרוג דבורה" של טל גרניט ושרון מימון ("סיפור גדול"), בכיכובם של רמי הויברגר ודביר בנדק, שזכה בפרס הסרט הקצר הטוב ביותר בפסטיבל חיפה האחרון; "ומה איתי?" של אתגר קרת ושירה גפן ("מדוזות"); "אופסייד" של גיא נתיב וארז תדמור ("זרים"), שזכה בפרס הסרט הטוב ביותר בפסטיבל מנהטן לסרטים קצרים ב-2006; "מי מנוחות" בבימויו של אדם סנדרסון ("זוהי סדום"); "הקוסם" של עדו פלוק; "לשביה" של יחזקאל לזרוב ו"גן עדן אבוד" של מיכל ברזיס ועודד בן נון.

היוזמה החדשה ממשיכה את מגמת ההתעוררות בתחום הסרטים הקצרים בישראל. באחרונה נודע כי מועצת הקולנוע מתכוונת להתחיל לתמוך בסרטים קצרים שיצרו במאים מנוסים (לא סטודנטים). המועצה, בראשותו של דוד אלכסנדר, שוקדת בתקופה האחרונה על עדכון מבחני התמיכה בתחום הקולנוע, ובין היתר מתכוונת להמליץ לבטל את התמיכה בדרמה הטלוויזיונית הבודדת ולהעביר חלק מתקציב זה לתמיכה בהפקת סרטים קצרים. צעד כזה צפוי לסייע לאנשי קולנוע מקומיים מנוסים ליצור סרטים קצרים.

דביר בנדק (מימין) ורמי הויברגר בסרט הקצר "להרוג דבורה"

בנוסף יוקם השנה פסטיבל חדש לסרטים קצרים בקרית שמונה, הראשון מסוגו בישראל. את הפסטיבל, פרי יוזמה משותפת של עיריית קרית שמונה ומכללת תל חי, ינהל איש הקולנוע דני מוג'ה. "כ-100 סרטים קצרים נוצרים בארץ בכל שנה", מציין יורם הררי, יוזם הפסטיבל וראש המרכז לתקשורת במכללת תל חי. לדבריו, "יותר ויותר יוצרים, כולל במאים ותיקים ומוכרים, פונים ליצור סרטים קצרים. מדובר בתופעה שהולכת וגוברת בעולם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ